Un fost internațional l-a luat la ochi pe Gigi Becali: ‘De ce nu ai dat ăia 100.000 de euro?’

Un fost internațional l-a luat la ochi pe Gigi Becali. Totul a pornit de la Andrea Compagno.

Italianul nu poate juca împotriva fostei sale echipe din cauza unei clauze speciale din contract. Basarab Panduru nu înțelege însă de ce Becali s-a zgârcit la bani.

Un fost internațional l-a luat la ochi pe Gigi Becali

Atacantul italian a venit la FCSB de la FCU Craiova, iar la momentul transferului i s-a impus o clauză în contract. Conform acestei clauze, FCSB trebuie să plătească 100.000 de euro dacă fotbalistul evoluează împotriva clubului patronat de Adrian Mititelu.

În prima etapă, FCSB a jucat împotriva FCU Craiova și a câștigat cu 3-1, însă Andrea Compagno nu a fost inclus de Elias Charalambous în lotul echipei. Basarab Panduru a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Adrian Mititelu, după ce șeful oltenilor a introdus clauza în contract.

„Poate d-asta ţi-a şi făcut preţul ăsta, mic. Nu ştii că spunea că nu-l dă pe banii ăştia? E preţul mic, pentru că ai pus condiţii: 1,5 milioane, dar şi 100.000 de euro la fiecare meci, dacă joacă cu mine. Adică 400.000 de euro pe an. Aaa, o singură dată 100.000 de euro? Păi, atunci de ce nu au dat 1,6 milioane de euro?

Dai 1,5, dar nu dai 1,6 pentru a anula clauza? Nu mai dai nimic, pe lângă cât ai dat. Nu are nicio logică. Noi nu credem pentru că niciodată nu ştim cum e, nu o să aflăm niciodată.

Dar dacă ai dat 1,5 milioane de euro, nu dai 1,6 milioane? Era logic să-i dai diferenţa şi gata. Sau îi dădeai anul trecut. Dacă a făcut pentru fiecare meci, înseamnă că a fost foarte deştept Adrian Mititelu. Într-un an poate să fie 400.000 de euro. Atunci, de ce nu ai dat ăia 100.000 de euro?”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

FCU Craiova – FCSB 1-3

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu.

David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.