Scandal uriaş după FCU Craiova-FCSB! Ilie Dumitrescu l-a atacat dur pe Gigi Becali. Nici Florinel Coman nu a scăpat.

După victoria roș-albaștrilor contra FCU Craiova, scor 3-1, din runda inaugurală a sezonului 2023/2024 din Superligă, Ilie Dumitrescu a sesizat un nivel scăzut de joc în repriza secundă, dat fiind că Darius Olaru a părăsit terenul, fiind accidentat, dar și din cauza faptului că Florinel Coman a fost înlocuit cu Andrei Cordea la pauză.

Scandal uriaş după FCU Craiova-FCSB

Mai mult, fostul jucător a vorbit despre folosirea lui Malcom Edjouma ca vârf de atac în a doua repriză, strategie ce i-ar fi aparținut lui Gigi Becali, după cum spune Ilie Dumitrescu.

„Cred că și aici se gândește Gigi, dar Edjouma n-are nicio treabă cu poziția de atacant. El a marcat golul din poziția de inter, el vine foarte bine din linia a doua la finalizare.

FCSB n-a mai arătat la fel de bine în repriza a doua. Jucătorul serii a fost Olaru. Coman, la fel, bun, am informații că se pregătește foarte bine. Arată ca un profesionist desăvârșit.

Sunt jucători buni pe bancă. Edjouma a intrat și a dat un gol. Mă uitam la Cordea, care are calitate, e jucător care face și faza defensivă. E un jucător care făcea diferența la FCSB. Mi-a plăcut demarcarea lui Edjouma, Gigi o să creadă că are demarcare de atacant”, a afirmat Ilie Dumitrescu, conform Digi Sport.

Mai mult, fostul internațional consideră că patronul roș-albaștrilor ar fi decis schimbarea lui Coman. De altfel, jucătorul a spus că el a fost cel care a dorit să fie înlocuit, dat fiind că resimțea o durere la spate.

„Penalty-ul a fost făcut în minutul 16. A avut o problemă la căzătură acolo Coman și a mai jucat vreo 30 de minute (n.r. râde). E delicat, el ce să spună?

Eu nu cred că a avut ceva. Dacă știe și tratamentul că în două zile este gata…El este un profesionist și îmi pare rău. În perioada asta trebuie să le dai jucătorilor 65-70 de minute, pentru a intra în ritm”, a mai afirmat Ilie Dumitrescu.

Florinel Coman: „Am căzut prost”

Florinel Coman a făcut o primă repriză foarte bună, dar la pauză a fost înlocuit. La finalul meciului, fotbalistul a dezvăluit ce s-a întâmplat.

„Le-am făcut pe toate. Am și ratat o ocazie mare. A fost un joc bun, pe o căldură infernală. Este important că a ieșit bine. Cred că de trei ani nu am mai început campionatul cu o victorie. Nu le-am dat nicio șansă. Ne-am simțit puternici și am văzut că am fost peste ei încă de la început. Suntem bucuroși că a ieșit bine.

La acel penalty (n.r în minutul 16, când a fost faultat) am căzut prost și am simțit o durere la spate. Am vorbit cu Elias. A fost mai bine să ies. Sper că în două zile mă refac.

Știam că Andrea nu poate juca așa că le-am pregătit cu Băluță, ne-am înțeles bine. I s-a spus ce trebuie să facă și a făcut un meci foarte bun. Trebuie să mai creștem. Au fost greșeli dar trebuie să îmbunătățim jocul”, a declarat Florinel Coman la finalul meciului cu FCU Craiova.

Elias Charalambous: „Nu am vrut să ne asumăm niciun risc”

După meci, Elias Charalambous și-a felicitat elevii, dar a venit și cu un avertisment. Mai apoi, antrenorul a vorbit și despre situația lui Florinel Coman, care a ieșit la pauză, fiind accidentat.

„Este rezultatul ultimelor săptămâni de antrenament. Cred că ne-am descurcat bine împotriva unui adversar dificil. Jucătorii au muncit foarte mult. De asta lucrăm să luăm cele trei puncte. Este doar începutul. Mai avem un drum lung.

Coman s-a accidentat ușor. Sper că nu e nimic special, dar nu am vrut să ne asumăm niciun risc. La fel am făcut și cu Olaru. Noi am câștigat încredere la antrenamente. Am avut încredere că totul va ieși bine în acest meci și a ieșit.

Suntem motivați și sperăm să avem rezultate bune. E important pentru Miculescu că a marcat, așa va avea mai mare încredere în el”, a declarat tehnicianul celor de la FCSB.