Tricolorii, făcuți praf înaintea meciului! Acuzații devastatoare la adresa naționalei. Edi Iordănescu se va enerva

Tricolorii, făcuți praf înaintea meciului! Au apărut acuzații devastatoare la adresa naționalei. Edi Iordănescu se va enerva.

Ionel Ganea, fost jucător la naționala României, a comentat meciul România-Israel, scor 1-1, din preliminariile Campionatului European din 2024, context în care acesta a lansat critici la adresa „tricolorilor”.

Tricolorii, făcuți praf înaintea meciului

Fostul atacant a tras un semnal de alarmă în legătură cu forma fizică a elevilor lui Edi Iordănescu.

„(n.r. despre George Pușcaș) El e un jucător tânăr, acum nu știu care sunt obiectivele lui când vine la echipa națională. La 26 de ani, nu poți să zici că e bătrân. E în floarea vârstei. Ce să zic? Nu îl văd un plus foarte mare pentru echipa națională din moment ce în meciurile astea cheie nu marchează.

Părerea mea este că meciurile astea oficiale sunt cele mai importante și când ai adversare cu care te lupți de la egal la egal și direct… Noi dacă câștigam acum, meciul ăsta, eram pe primul loc (n.r. la egalitate de puncte cu Elveția). Și Elveția tremura și ea, vă spun eu, nu mai era chiar așa ușor pentru ei.

Nu știu care e motivul și ce se întâmplă cu jucătorul român când vine la echipa națională. De ce nu mai aleargă… Noi când veneam, prima zi era de acomodare, dar după aceea, la antrenamente, noi aveam zile în care așa de tare ne antrenam și de bine că ne și băteam. Și eram așa motivați tinerii cu bătrânii și atunci să vezi scântei!

Deci dacă dau jos 20 de kilograme la vârsta asta pe care o am, deci vă spun sincer, alerg mai mult decât ăștia tineri care sunt acum la echipa națională!

Un meci are 90 de minute, plus prelungiri. Să zici că se joacă oficial 50 de minute. Păi, tu nu poți, ca jucător profesionist, la echipa ta națională unde te-ai născut, unde ai crescut, unde te-ai remarcat să alergi 50 de minute cap-coadă? Hai că nu toți! Dar 6-7 jucători trebuie să fie top! Adică să alerge, să rupă pământul”, a spus Ganea, potrivit ProSport.

Ionel Ganea: „Sunt prea puțini care se remarcă”

Mai apoi, Ionel Ganea a vorbit și despre evoluția lui Nicolae Stanciu în partida cu Israel, fostul jucător spunând că „tricolorul” nu a reușit să-l impresioneze, ci dimpotrivă.

„V-am spus, nu vreau să critic jucătorii sau selecționerul. Doar asta a fost întrebarea mea: de ce nu pot jucătorii care sunt acum selecționați la echipa națională să alerge când la echipele lor de club mănâncă pământul. Că nu poți să spui că sunt jucători care nu joacă la echipele lor de club.

Sunt jucători care joacă meci de meci aproape și joacă, aleargă, se remarcă. Dar aici, vedeți și dumneavoastră că sunt prea puțini care se remarcă. Stanciu a început binișor meciul, dar după aia a murit. Un jucător de bază care totuși activează de atâția ani în fotbal, poartă banderola pe mână…”, a mai afirmat Ionel Ganea, conform aceleiași surse.

Reprezentativa României urmează să evolueze cu Kosovo, marți, 12 septembrie, de la 21:45, pe Arena Națională.