Final incendiar la Galaţi! S-a terminat Oţelul-U Cluj. Ce au făcut oamenii lui Dorinel Munteanu în barajul pentru Conference League

Final incendiar la Galaţi! S-a terminat Oţelul-U Cluj. Ce au făcut oamenii lui Dorinel Munteanu în barajul pentru Conference League. După ce a pierdut finala Cupei României, echipa moldoveană a ratat şi ultimul obiectiv al sezonului.

Echipa lui Dorinel Munteanu a ratat şansa de a juca ultimul baraj pentru locul de Conference League.

S-a terminat Oţelul-U Cluj

Gazdele au început meciul mai bine şi puteau chiar să deschidă scorul. În minutul 28, oamenii lui Dorinel Munteanu puteau deschide scorul din penalty. Gertmonas l-a faultat pe Teles. Rusevic a executat slab, iar lituanianul din poarta „studenților” a apărat. Asta spre disperarea celor aproximativ 10.000 de spectatori de pe stadion.

În repriza a doua, oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău au decis meciul şi calificarea în doar 11 minute. Federico Anselmo a deschis scorul în minutul 62. Apoi, în minutul 73 acelaşi Anselmo a reuşit dubla.

Scor final Oţelul-U Cluj 0-2 şi şepcile roşii se califică la al doilea baraj de Conference League din Superliga. Acolo, vor juca tot în deplasare, contra celor de la CSU Craiova. Asta dacă cei de la Corvinul vor primi licenţa de Europa. Dacă acest lucru nu se va întâmpla, U Cluj va juca barajul cu Farul.

Oțelul Galați – U Cluj, echipele de start:

Oțelul Galați (4-3-3): Pap – Adăscăliței, Yabre, Cisse, Gomes-Silva – Cisotti, Santos-Lameira, Teles – Maciel, Rusevic, Tănasă
Rezerve: Stoian (GK), Neagu, Jardan, Bodișteanu, Zivulic, Malle, Bordun, Ghiocel, Zhelev, Farcaș, Rus, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

„U” Cluj (4-4-2): Gertmonas – Oancea, Masoero, Da Silva, Chipciu – Silaghi, Simion, Bic, V. Gheorghe – Roguljic, Nistor
Rezerve: Gorcea (GK), Chintes, Mitrea, Techeres, Suciu, Grobry, Rodrigues, Pănoiu, Anselmo
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău