Meci nebun în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-FC Voluntari. Goluri pe bandă rulantă şi eliminări în derby-ul retrogradării

Meci nebun în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-FC Voluntari. Goluri pe bandă rulantă şi eliminări în derby-ul retrogradării. A fost un duel absolut nebun cu 6 reuşite şi două eliminări.

Partidă şocantă în Moldova, FC Botoşani-FC Voluntari. Au fost răsturnări de scor şi un dramatism de nedescris.

S-a terminat FC Botoşani-FC Voluntari

Meciul a început perfect pentru echipa lui Ilie Poenaru. Doru Andrei a marcat încă din minutul 6. Apoi, gazdele au avut 4 minute de vis pe final de prima repriză. Dican a egalat în minutul 38. Apoi, în minutul 42 David a făcut 2-1. Imediat după pauză, ilfovenii au revenit şi au egalat prin Popescu. S-a făcut 2-3 după penalty-ul uşor acordat de Szabolcs Kovacs.

Peste doar două minute, Adam Nemec a văzut al doilea galben şi a fost eliminat. Eduard Florescu a făcut 3-3 în minutul 72. Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 76, în care stoperul gazdelor, Junior Pius, a primit al doilea galben după ce l-a lovit cu cotul pe Andrei Dumiter. Cei 840 de oameni care au asistat la meci au sperat la o primă victorie a favoriţilor în Superliga. În minutul 97, Raţă putea face 4-3 pentru echipa sa, dar a ratat un penalty. S-a terminat FC Botoşani-FC Voluntari 3-3 şi gazdele rămân fără victorie în Superliga după 16 etape. De partea celaaltă, Voluntariul rămâne pe loc de baraj.

FC Botoșani – FC Voluntari, echipe de start:

FC BOTOȘANI (4-3-3): Ducan – R. Benzar, Pius, Șeroni, Dragu – Petro, Dican (cpt.), Ed. Florescu – Olinga, Ilicic, Cărăușu
Rezerve: Ureche – Adams, Țigănașu, Creț, E. David, Cioiu, Casap, Sadiku, Drole
Absenți: Mailat (accidentat), Pinson (exclus de club), Mutombo (suspendat)
Antrenor: Andrei Patache

FC VOLUNTARI (4-1-4-1): J. Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.), Aliji – Crepulja – Boboc, R. Popescu, Rață, D. Andrei – Nemec
Rezerve: Vâlceanu – Andres, Voican, D. Florea, Droppa, Cocian, Dumiter, Paz, Răduț
Absent: Merloi (accidentat)
Antrenor: Ilie Poenaru