Dan Petrescu nu se dezminte. S-a supărat pe arbitru după meciul dintre Jeonbuk și PSG.

Echipa antrenată de Petrescu a pierdut 0-3, amicalul de lux în care Neymar a marcat două goluri.

Dan Petrescu a dat de pământ cu arbitrul

Antrenorul s-a enervat după ce echipa sa a pierdut meciul cu campioana Franței.
Jeonbuk a fost învinsă de PSG, cu scorul de 0-3, disputat pe stadionul Busan Asiad Main Stadium. Peste 43.000 de spectatori s-au înghesuit în tribune.

Dan Petrescu i-a reproșat arbitrului că nu a acordat o lovitură de pedeapsă echipei sale.

„În prima repriză, jocul a fost echilibrat, am avut o prestație bună. Ambele echipe au avut ocazii, dar Neymar a făcut diferența. Am mers bine și în repriza secundă, dar nu ni s-a acordat un penalty, iar Neymar a mai înscris o dată. Două lucruri au decis meciul de azi: Neymar și decizia nedreaptă a arbitrului.

Am învățat multe din acest meci. E normal când joci contra unei echipe precum PSG. Ce mă îngrijorează acum este distanța lungă pe care trebuie să o parcurgem. Noi avem un meci important acum cu Incheon, în timp ce PSG nu are astfel de probleme. Oricum, o experiență importantă contra unei echipe speciale. Am avut multe de învățat.

Știu că PSG l-a transferat pe Kang-In Lee de la Mallorca. E greu de evaluat prestația lui. A avut puțin timp la dispoziție și s-a întors după o accidentare, dar vâzându-i modul în care pasează este clar că e talentat. De aceea l-a și transferat PSG”, a spus Dan Petrescu, citat de presa din Coreea de Sud.

Pentru Jeonbuk urmează meciul de campionat cu Incheon, pe 6 august. Echipa pregătită de către Dan Petrescu este pe locul patru în clasament, la 19 puncte de liderul Ulsan.