Anunţul momentului pentru Sorana Cîrstea! Adversară de gală la US Open. Dezvăluiri de ultimă oră despre campioana noastră

Anunţul momentului pentru Sorana Cîrstea! Adversară de gală la US Open. Dezvăluiri de ultimă oră despre campioana noastră. Cea mai bine clasată sportivă din România în clasamentul WTA s-a calificat în turul 3 al ultimului turneu de Mare Şlem al anului.

Sorana Cîrstea a învins-o în turul doi pe rusoaica Anna Kalinskaya, numărul 89 WTA. A fost 6-3, 6-4 pentru româncă, într-o oră şi cinci minute.

Anunţul momentului pentru Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea se va duela în turul 3 cu Elena Rîbakina, locul 4 WTA. Aceasta a beneficiat de retragerea Ajlei Tomljnovic. Prin accederea în turul trei, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 191.000 de dolari şi 130 de puncte.

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la US Open, ultimul de Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe rusoaica Anna Kalinskaya cu scorul 6-3, 6-4, miercuri, la New York. Cîrstea (33 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 30, s-a impus în 65 de minute şi şi-a egalat cea mai bună performanţă a sa la Flushing Meadows.

Sorana Cîrstea nu a trecut niciodată de turul al treilea la US Open, fază pe care a atins-o în 2009, 2019 şi 2020. Anul trecut, românca a pierdut în turul secund, conform eurosport.ro.

La ediția din 2023, Sorana va avea șansa să o întâlnească pe a patra jucătoare a lumii, Elena Rybakina, care a beneficiat de retragerea Ajlei Tomljanovic în turul secund.