Sorana Cîrstea, meci nebun la US Open! Bătălie pe muchie de cuţit cu Anna Kalinskaya. Ce a făcut sportiva noastră

Sorana Cîrstea, meci nebun la US Open! Bătălie pe muchie de cuţit cu Anna Kalinskaya. S-a aflat ce a făcut sportiva noastră. A fost un duel pentru turul 3 al ultimului turneu de Mare Şlem al anului.

Sorana Cîrstea a avut parte de un duel infernal în turul secund la Wimbledon. S-a duelat cu rusoaica Anna Kalinskaya.

Sorana Cîrstea, meci nebun la US Open!

Startul meciului a fost unul foarte echilibrat. S-a mers cap la cap până la scorul de 3-3 în primul set. Acolo, românca a reuşit break-ul. S-a făcut 4-3, iar Sorana a închis runda la 6-3.

La fel de echilibrat a început şi setul secund. La 2-2, Sorana a luat break-ul, dar Anna Kalinskaya, locul 89 WTA a revenit în meci şi a făcut 4-4. Cîrstea a reuşit, din nou, break-ul şi s-a distanţat la 5-4. Urma să servească pentru meci. Scor final 6-3, 6-4 pentru Sorana Cîrstea care reuşieşte calificare în turul 3 la US Open 2023.

Anna Kalinskaya a trecut în runda inaugurală de Katerina Siniakova din Cehia (49 WTA), cu 6-4, 6-2. Cel mai sus în clasament, rusoaica născută la Moscova a fost pe locul 51. Scorul întâlnirilor directe între Cîrstea și Kalinskaya era egal (1-1), ambele pe hard.

Cîrstea s-a impus în ultimul duel, în 2022 la Indian Wells în turul 3. Sorana Cîrstea a învins-o în primul tur la US Open pe Kayla Day (23 de ani, 93 WTA) din Statele Unite, scor 6-2, 6-3.