Jurgen Klopp face declarația sezonului: ce a putut să spună, după o nouă înfrângere pentru Liverpool

Liverpool are un sezon modest în Premier League, iar managerul Jurgen Klopp este un car de nervi din acest motiv.

Klopp nu este nemulțumit doar de jocul echipei, dar și de arbitrajele din Premier League. El condiseră că echipa sa a fost dezavantajată, inclusiv în meciul cu Brendford.

Parcă vorbesc cu un cuptor cu microunde

Antrenorul ”cormoranilor” îi acuză pe arbitrii din Premier League că nu stau de vorbă cu antrenorii și nici nu răspund acuzațiilor, informează Thesun.

”Da, dar de fapt este exact cum aş vorbi cu cuptorul meu cu microunde, nu primeşti niciun răspuns cu adevărat. Este mereu acelaşi lucru. Înainte de startul sezonului ne-au sfătuit că jucătorii trebuie să fie atenţi la aceste momente pentru că arbitrii vor fi cu ochii pe ei. Dar vedeţi în aceste meciuri că aproape totul este permis, mereu este la limită şi ei se folosesc de asta”.

Meci de coșmar pentru Liverpool

Liverpool a avut un meci de coșmar împotriva celor de la Brendford. Vicecampionul mondial, Ibrahima Konate și-a marcat un autogol.

Ghionistul de serviciu a fost atacantul lui Brendford, Yoane Wissa. Acesta a înscris două goluri, dar ambele au fost anulate pentru offside. Într-un final, Wissa a marcat și un gol regulamentar, în minutul 42 și a făcut 2-0 pentru Brendford.

Pentru Liverpool a marcat Alex Oxlade-Chamberlain, în minutul 50, iar formația lui Klopp părea că poate reveni în meci.

O nouă gafă a lui Ibrahima Konate a compromis definitiv șansele celor de la Liverpool. Francezul a căzut foarte ușor într-un duel cu Bryan Mbeumo, iar în minutul 84 acesta a marcat golul de 3-1.

Jucătorii lui Klopp au acuzat arbitrajul și au susținut că a fost fault la Konate. Reluările au dovedit că fundașul francez a căzut foarte ușor și a comis o gafă de zile mari.

Liverpool se menţine pe locul şase în Premier League, la patru puncte de locul patru ocupat de Manchester United, care are un joc mai puţin disputat.