Final pe muchie de cuțit în Moldova! S-a terminat meciul Poli Iași – Petrolul. Ce au făcut băieții lui Leo Grozavu

Poli Iași și Petrolul Ploiești au terminat la egalitate, scor 0-0, în penultima partidă a etapei a-11-a din Superligă.

Petrolul este pe locul 6 cu 15 puncte, în timp ce moldovenii sunt pe 12, cu 11 puncte.

Lupii galbeni au macat după doar 7 minute. Papp a înscris cu capul, după o centrare din lovitură liberă a lui Jair, dar golul este anulat după analiza VAR. Poli Iași a avut cele mai importante ocazii ale reprizei, dar la pauză scorul a fost 0-0.

În minutul 56, Grozav i-a pasat de pe partea stângă, în careu lui Roman, dar acesta a șutat cu stângul chiar pe direcția lui Ailenei. Au mai urmat ocazii de ambele părți dar, scorul a rămas neschimbat.

Poli Iași – Petrolul Ploiești, echipe de start

Poli Iași: S. Lung Jr. – Bordeianu, F. Ilie, Samayoa, R. Ispas – A. Roman, J. Marchioni, C. Jatoba – Gheorghiță, S. Harrison, L. Phelipe
Rezerve: Ailenei – C. Belu Iordache, Stefanovici, R. Ion, Vojtus, S. Buș, A. Dumitru, M. Katanec, A. Ciobanu
Antrenor: Leo Grozavu

Petrolul Ploiești: Zima – Hanca, Papp, T. Seto, Meijers, L. Dumitriu – A. Musi, Diomande, Jair – M. Roman II, Grozav
Rezerve: Eșanu – P. Justiniano, G. Garutti, S. Doua, D. Radu, Jefferson, Z. Mitrov, I. Răducan
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași (capacitate: 11.500 de locuri)
Arbitru: Viorel Flueran (Craiova) / A1: Valentin Avram (București) / A2: Ionuț Marius Bobe (București) / Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București) / Arbitru AVAR: Alexandru Filip (Constanța) / R1: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov) / Observator arbitri: Ioan Costin Toma (Piatra Neamț)