Final încins pe Arena Națională! S-a terminat FCSB – U Cluj. Probleme pentru echipa lui Elias Charalambous

FCSB a terminat la egalitate meciul cu U Cluj, scor 2-2, în partida care a încheiat runda cu numărul 11 din Superliga.

Echipa lui Charalambous este pe primul loc în clasament cu 26 de puncte, în timp ce clujenii sunt pe 11, cu 12 puncte.

După ce au ratat o primă ocazie, elevii lui Elias Charalambous au deschis scorul. Coman a executat un corner, în minutul 8,  balonul a fost boxat de Gorcea, a picat pe transversală, s-a lovit de Ngezana, și a ajuns la Dawa, care a înscris cu capul.

Oaspeții au egalat în minutul 26. Chipciu i-a pasat lui Nistor la marginea careului, acesta l-a driblat pe Dawa și l-a învins pe Târnovanu. FCSB a preluat, din nou, conducerea la finalul primei reprize după reușita lui Adrian Șut. Echipa lui Gigi Becali a continuat să aibă ocazii și în repriza a doua, oaspeții au forțat și ei egalarea, iar în final, în minutul 88, Mitrea a egalat.

FCSB – U Cluj, echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Șut, D. Olaru – Al. Băluță, Oct. Popescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, V. Crețu, Panțîru, Haruț, Compagno, Miculescu, Lixandru, C. Ganea, Djokovic
Absent: Chiricheș (accidentat)
Antrenor: Elias Charalambous

U Cluj: Gorcea – Peteleu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Bic, Grobry, Nistor, Chipciu – Popadiuc, F. Ilie
Rezerve: Iliev, Oancea, Fossati, Miron, D. Popa, V. Gheorghe, Silagi, I. Filip, Hofman
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Arena Națională (București)
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica), A1: Mihai Marica (Bistrița), A2: Vladimir Urzică (Piatra-Neamț)
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad), AVAR: Florian Vișan (Galați)