David Popovici, în semifinale la 100 m liber după ce a obținut cel mai bun timp la CM de la Budapesta

David Popovici și-a câștigat seria de calificări în proba de 100 de metri liber la Campionatele Mondiale de natație de la Budapesta.

Înotătorul român de 17 ani a fost cronometrat în 47.60, obținând cel mai bun timp din cele 11 serii. Popovici a fost mai rapid decât americanul Caleb Dressel (47.95), campionul olimpic de la Tokyo la 50 m liber și 100 m liber.

Semifinalele sunt programate astăzi de la ora 19.26 și 19.31, iar finala are loc pe 22 iunie, la 19.22.

Seriile şi semifinalele la 50 m spate, probă în care este înscris Robert Glinţă, sunt programate pe 24 iunie, iar finala pe 25 iunie.

David Popovici a impresionat la conferința de presă

David Popovici a devenit cel mai tânăr campion mondial din istorie la 200 de metri liber. Sportivul legitimat la CS Dinamo a luat medalia de aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta cu timpul de 1:43.21.

Românul i-a impresionat pe toți cu discursul său la conferința de presă.

„Am plănuit un start rapid, undeva la un 50 pe prima sută, așa că 49.96 a fost fix acolo.

Știam că trebuie să conduc cursa încă din început, asta a fost o strategie importantă, că trebuia să domin cursa încă din start. Pot spune că am mai multă încredere în mine dacă mă văd în frunte, dar nu asta m-a scos la capăt cu bine.

Ceea ce m-a scos la capăt cu bine e faptul că am avut o cursă foarte bine gândită, ne-am pregătit foarte bine pentru ea, m-am odihnit bine înainte, cred că și asta contează. We just love swimming. Suntem oameni obișnuiți care fac lucruri extraordinare. Așa îmi place să cred.

Pentru România înseamnă mult și sunt foarte fericit că am reușit acest rezultat pentru țara mea, pentru toți cei care m-au susținut și m-au urmărit live de acasă și de aici. Îmi place mult sentimentul acesta!”, a spus românul potrivit lead.ro.