Brigadă din Franța pentru FCSB la debutul în Conference League

Debutul celor de la FCSB în grupele Conference League, va avea loc joi, de la ora 22:00 și îi va pune față în față cu cei de la West Ham United.

Francezul Benoit Bastien va arbitra partida pe care FCSB o susţine la Londra cu West Ham United și va fi ajutat la cele două tușe de asistenții Hicham Zakrani şi Aurelien Berthomieu, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Jeremie Pignard.

Centralul de la West Ham-FCSB ne trezește amintiri neplăcute

Bastien, a condus selecţionata Under-21 a României, surclasată de echipa U-21 a Germaniei cu 8-0, în deplasare, în septembrie 2014, în preliminariile Campionatului European de tineret din 2015, notează Digisport.

De asemenea, Bastien s-a aflat la centru la alt meci trist pentru România, partida în care Young Boys Berna a învins-o pe CFR Cluj cu 2-1, în data de 10 decembrie 2020, în ultimul meci din Grupa A a Europa League.

Atunci, Gabriel Debeljuh (84) a deschis scorul pentru ardeleni, dar portarul Cristian Bălgrădean a fost eliminat duppă o gravă eroare de arbitraj în min. 90, iar Young Boys a primit penalty. Jean-Pierre Nsame şi Gianluca Gaudino în al 6-lea minut de prelungiri au marcat pentru gazde, într-un meci care a avut trei eliminări.