Avertisment dur pentru Costel Gâlcă! Ce sunt obligaţi să facă cei de la CSU Craiova. Doar aşa se pot califica în grupele Conference League

Avertisment dur pentru Costel Gâlcă, antrenorul oltenilor! Ce sunt obligaţi să facă cei de la CSU Craiova în preliminarii dacă vor să câștige. Doar aşa se pot califica în grupele Conference League.

Costel Gâlcă a reușit să ducă echipa în preliminariile Conference League. CSU Craiova a reușit să o învingă pe U Cluj, la loviturile de departajare 5-4 (1-1), după un meci tensionat pe stadionul Ion Oblemenco.

Avertisment dur pentru Costel Gâlcă!

Meciul dintre CSU Craiova și U Cluj s-a decis la penalty-uri. După primele 90 de minute scorul era 0-0. În minutele de prelungire oltenii au marcat, dar au fost imediat egalați.

Ilie Dumitrescu a analizat jocul celor două echipe din barajul de calificare pentru Conference League. Fostul internațional a dezvăluit ce le așteaptă în preliminariile cupelor europene.

”Să știi că în seara asta au fost pe teren două echipe care au luptat. Mie mi-a plăcut meciul. A fost un joc echilibrat, cu multă tensiune și încărcătură.
Dar eu cred altceva legat de participarea în Europa. Nu sunt șanse foarte mari la cupele europene. Nu vrea să îmi aduc aminte de Silkeborg sau FC Nordsjaelland. Singura care a scos capul în Europa a fost CFR Cluj, pentru că echipa era sudată și avea fotbaliști cu experiență.

Nu trebuie să treci doar un tur, acum, ca să intri în grupele europene. Sunt patru tururi preliminare ca să ajungi în grupele europene, indiferent de competiție”, a declarat Ilie Dumitrescu, pentru digisport.

Ilie Dumitrescu a analizat și seria de penalty-uri și a identificat greșeala lui Dan Nistor.

”În prelungiri, Nistor a dat în dreapta portarului, iar la loviturile de departajare a schimbat colțul.

Popescu (n.r. portarul Universității Craiova) s-a prins de ce a vrut să facă și a apărat șutul lui Nistor. A dat primul gol ‘a la Lăcătuș’.

Nistor nu prea ratează și a marcat goluri în momente importante pentru ‘U’ Cluj, dar acum probabil că presiunea meciului și-a spus cuvântul”, a declarat Ilie Dumitrescu.