Vestea momentului despre vedeta lui Gică Hagi! Denis Alibec, protagonist la noua sa echipă. Edi Iordănescu trebuie să ştie / Video

Vestea momentului despre vedeta lui Gică Hagi! Denis Alibec, protagonist la noua sa echipă. Edi Iordănescu trebuie să ştie. Fostul atacant al celor de la Farul a reuşit un nou gol de generic pentru noua sa formaţie.

Denis Alibec a marcat un gol superb pentru noua sa echipă, Muaither SC. Din păcate, nu a fost de ajuns. Al Ahli Doha a învins, scor 2-4, într-o partidă din runda cu numărul 5 din prima ligă din Qatar.

Vestea momentului despre vedeta lui Gică Hagi!

Muaither SC a ajuns la a treia etapă consecutivă fără victorie în campionatul din Qatar. Nou-promovata a fost înfrântă și de Al Ahli Doha, scor 2-4. Începutul de sezon nu a fost unul prea strălucit pentru Denis Alibec. Remizase cu Shamal, 2-2, și pierduse în deplasarea cu Al Arabi, 1-2.

Gazdele au deschis scorul în minutul 26. Julian Draxler, fosta vedetă de la PSG, a trimis o pasă lobată peste defensiva lui Muaither SC. Yazan Al Naimat, atacantul iordanian al lui Al Ahli, l-a învins pe Ivanildo Rodrigues cu un șut cu efect, pe centrul porții.

Al Ahli Doha și-au mărit avantajul după reuşita lui Naim Sliti. La 11 minute de la ieșirea de la cabine, Al Ahli Doha a punctat pentru 3-0, prin finlandezul Robin Tihi. Naim Sliti a centrat din lovitură liberă de la marginea careului, Ivanildo Rodrigues a ieșit greșit pe centrare, Tihi a trimis balonul în colțul lung.

În minutul 66, Muaither SC avea să reducă din diferență prin Denis Alibec. Fostul atacant de la Farul Constanța a primit mingea la 30 de metri de poarta adversă. A trimis balonul puternic, în colțul lung al porții lui Yazan Naim Hussein.

A fost al doilea gol marcat de Denis Alibec în acest sezon în Qatar. Mai punctase pe 25 august, în înfrângerea din deplasare cu Al Duhail, 1-4, tot în campionat.

Muaither SC a mai înscris o dată două minute mai târziu. Ramon Arias, stoperul lui Muaither, a trimis balonul în plasă cu un șut din voleu. Abdulrasheed Umaru avea să stabilească soarta jocului în minutul 90+1. A împins balonul în plasă din 5 metri.

Muaither SC ocupă locul 8 în clasamentul primei ligi din Qatar, cu 4 puncte adunate în 8 etape. În runda viitoare, trupa la care joacă Denis Alibec se deplasează pe terenul lui Al Gharafa, locul 5 în clasament. Meciul este programat pe 20 octombrie.