Vestea momentului despre Sorana Cîrstea! Meci infernal pentru româncă în turul doi la Ningbo. Cum s-a terminat disputa cu Katerina Siniakova

Vestea momentului despre Sorana Cîrstea! Meci infernal pentru româncă în turul doi la Ningbo. S-a aflat cum s-a terminat disputa cu Katerina Siniakova. Partida a luat sfârşit chiar acum.

Sorana Cîrstea a avut probleme în turul secund al turneului din China, de la Ningbo. Confruntarea cu Katerina Siniakova a fost una pe muchie de cuţit.

Vestea momentului despre Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea, locul 26 WTA, a avut o dispută infernală cu Katerina Siniakova, locul 90 WTA. Deşi era favorită, românca a pierdut primul set din în turul doi al turneului de la Ningbo.

După ce s-a impus în primul tur cu Claire Lu, scor 7-5, 4-6, 6-3, românca nu şi-a ridicat nivelul de joc. A treia favorită a turneului din China a pierdut setul înaugural în 45 de minute, 3-6.

Katerina Siniakova se calificase în turul doi al competiției de la Ningbo, după ce a trecut de Elizabeth Mandalik, scor 6-0, 6-4. Românca avea un avantaj important în disputele cu Katerina Siniakova de până acum. Cele două s-au întâlnit până acum de patru ori în circuit, iar sportiva din România s-a impus de fiecare dată.

Sorana a început furbund setul secund, în încercarea de a egala situaţia cât mai repede. S-a desprins foarte repede la 4-1, cu două break-uri în faţa adversarei. Siniakova a revenit, a recuperat un break şi s-a ajuns la 4-2 pentru Cîrstea. Din păcate, pentru româncă a fost un coşmar continuarea setului secund. Siniakova a revenit imediat în meci şi şi-a adjudecat partida cu un neverosimil 6-3, 7-5. Astfel, s-a consemnat şi prima înfrângere a Soranei în meci direct cu Katerina Siniakova.