Vestea momentului despre Jaqueline Cristian! Vestea care a venit de la Roma. Urmaşa Simonei Halep continuă în turneu, deşi a fost eliminată

Anunţul momentului despre tenismena Jaqueline Cristian! Vestea care a venit de la turneul de la Roma. Urmaşa Simona Halep continuă să joace în competiție, deşi a fost eliminată în calificări.

Jaqueline Cristian este prezentă pe tabloul principal de la Roma. Asta deşi a fost eliminată încă din calificări.

Vestea momentului despre Jaqueline Cristian!

Românca ocupă locul 68 WTA și a jucat calificări la turneul din Italia, acolo unde a fost eliminată în turul secund de Varva Gracheva, scor 6-3, 2-6, 3-6. Deși a pierdut din al doilea tur al calificărilor, Jaqueline Cristian a primit o veste surprinzătoare de la Roma.

Barbora Krejcikova, s-a retras din turneu din cauza unor probleme medicale. Retragerea jucătoarei din Cehia o duce pe Jaqueline în turul al doilea de la Foro Italico.

Tenismena va juca în turul secund cu Elina Avanesyan, ocupanta locului 72 WTA. În cazul în care va câștiga are şanse mari să joace cu Coco Gauff, locul trei în lume, cea care o va întâlni pe Magdalena Frech, numărul 55 WTA. Acesta va fi primul meci dintre Jaqueline Cristian şi Elina Avanesyan.

Sorana Cîrstea, locul 32 WTA se află tot în turul secund la Roma. Sportiva este favorita 28 și are un tur liber. În turul secund va juca cu Brenda Fruhvirtova, locul 102 WTA. În cazul unei victorii, Sorana Cîrstea se poate întâlni cu Ana Bogdan care are un meci foarte greu. O va întâlni pe Marketa Vondrousova, campioana din 2023 de la Wimbledon şi locul 6 WTA.

Camila Giorgi s-a retras!

În schimb, Giorgi s-a retras din tenis! Italianca de 32 de ani, a jucat ultima oară în urmă cu câteva săptămâni, la turneul de la Miami. Aceasta se află pe lista jucătoarelor retrase pe site-ul celor de la ITIA. Sportiva nu a făcut niciun anunţ oficial în legătură cu retragerea sa din tenis.