Vestea momentului despre Dan Petrescu! Ce a făcut românul în meciul care putea să-l lase şomer. Partidă pe muchie de cuţit

Vestea momentului despre Dan Petrescu! S-a aflat ce a făcut românul în meciul care putea să-l lase şomer. Partidă pe muchie de cuţit pentru tehnicianul român al celor de la Jeonbuk Motors.

Dan Petrescu putea să fie demis dacă ar fi pierdut acest meci. Jeonbuk Motors era aproape de a rata play-off-ul în Coreea.

Vestea momentului despre Dan Petrescu!

Formația antrenată de Dan Petrescu a obținut o victorie crucială, scor 2-0. Astfel, a încheiat sezonul regulat pe locul 4. Jeonbuk Motors câștigase doar una dintre ultimele 5 partide de campionat. Era în mare pericol să rateze prezența în play-off. Astfel, românul era amenințat cu demiterea.

Jeonbuk s-a deplasat la Seoul pentru un meci cu o rivală directă la play-off. Egalul nu ar fi fost suficient, era o partidă de totul sau nimic. Antrenorul român a tremurat serios serios. A fost însă salvat de VAR care a anulat o reuşită a gazdelor.

În repriza a doua, Jeonbuk a rezolvat meciul. Han a deschis scorul, pe contraatac. Apoi, Gustavo, introdus pe parcurs, a stabilit scorul final, 0-2. Brazilianul a punctat cu o lovitură de cap spectaculoasă.

Victoria a ajutat-o pe Jeonbuk să încheie sezonul regulat pe locul 4, cu 49 de puncte. Are două peste Seoul, rămasă prima sub linie, pe 7. La final, Dan Petrescu s-a descătușat. După un meci în care a fost extrem de încordat, românul a fost filmat zâmbind și îmbrățișându-se cu colegii din staff. A primit şi un cartonaş galben în minutul 73, din cauza protestelor la adresa arbitrilor.