Dan Petrescu, dat afară? Lovitură totală pentru antrenorul român. O nouă bătaie rușinoasă încasată de echipa sa

Dan Petrescu ar putea să-și piardă postul Lovitură totală pentru antrenorul român. O nouă bătaie rușinoasă încasată de echipa sa.

Jeonbuk a suferit o înfrângere neașteptată în Liga Campionilor Asiei, 2-3 cu Bangkok United.

Dan Petrescu, dat afară? Lovitură totală pentru antrenorul român

Echipa lui Dan Petrescu începuse bine sezonul în Liga Campionilor. În prima etapă a învins-o pe Kitchee, 2-1. În cel de-al doilea meci însă, Jeonbuk a fost învinsă, iar antrenorul român ar putea să-și piardă postul după următorul meci din campionat în cazul în care elevii săi nu prind play-off-ul.

În meciul cu Bangkok United, vicecampioana Thailandei, Jeonbuk a deschis scorul, în minutul 19, după autogolul lui Limwannasthian. Egalarea a venit după doar 7 minute, prin reușita lui Poomchantuek. Gazdele au beneficiat de un autogol în minutul 58, apoi Willen a marcat pentru 3-1. Moon Seon-Mi a stabilit scorul final în minutul 88.

Jeonbuk are 3 puncte în grupa F din Liga Campionilor Asiei, cu 3 mai puține decât liderul Bangkok United. Echipa lui Dan Petrescu o va întâlni pe Lion City, din Singapore, pe 25 octombrie.

Jeonbuk are meci în campionat, duminică, de la ora 9.00. Acesta va fi cel mai pobabil decisiv pentru Dan Petrescu. Echipa românului este pe locul 7 și are nevoie de victorie pentru calificarea în Top 6 și play-off. În ultimele 5 etape, Jeonbuk a câștigat doar 5 puncte.