Dan Petrescu s-a dezlănțuit! S-a aflat de ce a pierdut în Liga Campionilor Asiei. Antrenorul român, la un pas de demitere

Dan Petrescu are probleme. Jeonbuk a pierdut pe terenul celor de la Bangkok United, scor 2-3, în etapa a doua din grupele Ligii Campionilor Asiei. Fostul antrenor de la CFR Cluj a dat explicații după meci.

Postul lui Dan Petrescu este în pericol în cazul în care Jeonbuk nu va câștiga următorul meci din campionat.

Dan Petrescu a dat explicați

Dan Petrescu a explicat de ce echipa sa nu a reușit să câștige meciul din Ligii Campionilor Asiei. Antrenorul a numit trei motive.

„Bangkok a jucat mai bine decât noi în prima repriză. Am încercat să controlăm jocul și să înscriem un gol. În fotbal, greșelile pot conduce la diverse situaţii. Bangkok a profitat de fiecare ocazie pe care a avut-o. Pe de altă parte, trebuia să înscriem mai multe goluri în repriza secundă, dar este dezamăgitor că nu am putut.

Am avut fost multe accidentări. Hong Jeong-ho a fost, de asemenea, accidentat înaintea meciului. Han Kyo-won și Jung Woo-jae au fost accidentați. Chiar și după prima repriză, numărul accidentărilor a crescut, a fost greu să menţin lotul. În repriza a doua, a fost dificil să trec peste această criză. Cred că s-a văzut.

Cred că 2-3 este un rezultat foarte dezamăgitor. A fost greu de jucat din cauza temperaturii și umidității ridicate. Jucătorii au făcut tot ce au putut.

Trebuie să ne uităm mai atent la starea jucătorilor accidentați. Mai avem meciul de la Seul. Vor avea multe dificultăți, dar ne vom lupta cu înverșunare pentru a câștiga. Nu ne vom da niciodată înapoi. Trebuie să ne acceptăm cu exactitate realitatea”, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.

Jeonbuk are meci în campionat, duminică, de la ora 9.00. Acesta va fi cel mai pobabil decisiv pentru Dan Petrescu. Echipa românului este pe locul 7 și are nevoie de victorie pentru calificarea în Top 6 și play-off. În ultimele 5 etape, Jeonbuk a câștigat doar 5 puncte.