Surpriza în meciul zilei din Liga a 2-a! S-a terminat Buzău-Dinamo. Răsturnare de scor spectaculoasă

Partida dintre FC Buzău și Dinamo București s-a încheiat cu scorul de 2-2 . Meciul a contat pentru etapa a 6-a a play-off-ului ligii secunde.

Meciul a început cu FC Buzău în atac, care a reușit să marcheze rapid. În minutul 9, Blejda l-a văzut pe portarul celor de la Dinamo ieșit și a executat o lovitură liberă direct pe spațiul porții. Dujmovic a fost surprins și a reținut mingea, dar a intrat cu ea în poartă.

Formația lui Adrian Mihalcea a punctat din nou, în minutul 14, după ce Boiciuc nu a fost marcat în careu, la un corner. Acesta a înscris fără probleme.

În minutul 18, „câinii roșii” au redus din diferență, după ce Laurrucea a înscris cu capul, după un corner bătut bine.

Repriza secundă a început mult mai echilibrat, iar în cele din urmă formația antrenată de Ovidiu Burcă a reușit să egaleze, în minutul 67, atunci când Ahmet Bani a transformat o lovitură de la 11 metri.

În urma acestui rezultat, FC Buzău ocupă poziția a 5-a în play-off-ul ligii secunde, în timp ce Dinamo se află pe locul al 4-lea, cu 39 de puncte.

Echipele de start

FC Buzău: Rusu – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Ariel Lopez, Gaitan – Lazăr, Greu, Blejdea – Boiciuc
Rezerve: Horeboiu, Marku, Șuteu, Godwin, V. Alexandru, Trebotic, Munteanu, Pandele, Uțiu
Antrenor: Adrian Mihalcea

Dinamo: Dujmovic – De Moura, Giafer, Patriche, Amzăr – Larrucea, N. Roșu – Borcea, Alexandru Irimia, Bani – Ghezali
Rezerve: Stoian, Bena, I. Roșu, Demci, David Irimia, Bordușanu, Șerban, Pop, Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Stadion: „Gloria”, Buzău (capacitate – 12.321 locuri)
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești) / A1: Alexandru Filip (Constanța) / A2: Marius Ionuț Bobe (București) / Rezervă: Mihai Amorăriței (Câmpina) / Observator arbitri: Ioan Duma (Sibiu) / Delegat joc: Petre Badea (Tulcea)