Și-a reperat onoarea în Belgia! FCSB s-a transfomat față de rușinea cu Silkeborg, a arătat spectaculos în returul cu Anderlecht, 2-2 în Belgia

Dacă e joi, e Conference League, nu Liga I, dar Nicolae Dică s-a ținut de promisiune, la Bruxelles. N-a mai băgat jucătorii ”odihniți„, ci a trimis în teren chiar 8 dintre senatorii de drept. Și asta a fost și cartea câștigătoare, chiar dacă partida cu supercampioana Belgiei s-a încheiat la egalitate.

FCSB a fost într-adevăr o altă echipă față de rușinea propusă în dubla cu Silkeborg. Ceva a fost putred în Danemarca și la București, astfel nu se explică o asemenea schimbare.
Condusă de două ori pe tabelă, după ce a marcat Verschaeren în minutul 38, apoi Vertonghen, în minutul 75, FCSB a revenit de fiecare dată.

Radunovic a desenat simplu, iar Compagno a fost în locul potrivit. Dawa și-a răscumpărat păcatele de ambele goluri înscrise de Anderlecht cu reușita din minutul 82. Gol care a închis tabela, în ciuda faptului că Târnovanu a fost greu încercat pe finalul meciului.

Anderlecht (4-2-3-1): Van Crombrugge – Murillo, Vertonghen, Hoedt, Ndiaye – Diawara, Arnstad – Refaelov, Verschaeren, Amuzu – Fabio Silva
Rezerve: Verbruggen, Coosemans – Ashimeru, Ishaq, Sadiki, Stroeykens, Ait El Hadj, Lissens, Duranville, Esposito, Leoni, Stassin
Antrenor: Robin Veldman

FCSB (4-3-3): Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic – Oaidă, Edjouma, Olaru – Miculescu, Dumiter, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad – Haruț, Fl. Coman, I. Stoica, Dulca, Boboc, Pantea, Bouhenna, Radaslavescu, Rusu, Compagno
Antrenor: Nicolae Dică