Vestea momentului pentru Edi Iordănescu! S-a aflat înaintea EURO 2024. Românii care fac senzaţie în Turcia

Gaziantep s-a impus în duelul cu Karagumruk, scor final 3-1, în etapa #37 din campionatul turcesc, penultima din acest sezon! Victoria fostei echipe pregătite de către Marius Șumudică este extrem de importantă în contextul evitării retrogradării de pe prima scenă a fotbalului din Turcia.

Florin Niță și Alexandru Maxim au fost titulari, iar Deia Sorescu a fost trimis în teren în actul secund al duelului. De asemenea, Denis Drăguș nu a evoluat din cauza unei suspendări cauzate de numărul de cartonașe galbene încasate. În prezent, gruparea din Turcia se situează pe locul 14 în clasamentul din Super Lig.

Românii au făcut senzație în Turcia!

Gaziantep a deschis scorul partidei abia la începutul reprizei secunde. În minutul 47, Ertugrul Ersoy a marcat pentru gruparea pregătită, în prezent, de către Selcuk Inan, înlocuitorul lui Marius Șumudică.

Karagumruk a restabilit egalitatea în minutul 67, în urma execuției lui Marcao, deși formația a rămas în inferioritate numerică după eliminarea din teren a lui Federico Ceccherini.

Gazdele s-au dezlănțuit, în continuare, până la auzirea fluierului de final. Gaziantep a ieșit câștigătoare pe tabela de marcaj, după ce Marko Jevtovic și Jamiro Monteiro au ridicat ştafeta pe final de duel. Cei doi au marcat în minutele 90, respectiv 90+9.

În cadrul ultimei etape, Gaziantep se va deplasa pe terenul celor de la Pendikspor, iar un egal le-ar asigura celor dintâi rămânerea în primul eșalon al Turciei.