Sepsi OSK, al treilea as din careu! Deținătoarea Cupei României a stins `lanterna` Superligii, Mioveniul lui Nicolae Dică n-a avut nicio șansă. Elevii lui Cristiano Bergodi au controlat jocul de la început.

Sepsi OSK a avut mai întâi un penalty, acordat și după intervenția VAR, anulat. S-a întâmplat în minutul 26, când Iulian Dima a văzut presupusul henț al lui Garutti.

Mioveni, în zece oameni o repriză

Doar că după consultarea VAR, Dima a s-a convins că balonul l-a lovit în umărul anterior și în piept și s-a anulat decizia. Apoi, în minutul 45, Mioveni a rămas în zece oameni. Vlad Pop a văzut ”roșu” direct după ce l-a lovit fără minge Marius Ștefănescu.

După pauză, Sepsi i-a mitraliat pe oamenii lui Dică. Ion Gheorghe a deschis scorul în minutul 54, Cosmin Matei a marcat în minutul 69, apoi Tudorie a înscris și el, dar golul i-a fost anulat.

Între timp, a băgat mingea în poartă și Rădescu de la oaspeți în minutul 75. Totuși, n-a contat prea mult, pentru că gazdele s-au dezlănțuit. Matei a mai marcat o dată, în minutul 90, iar Tudorie, ghinionistul serii, a reușit să dea și el gol în ultimul minut.

S-a terminat 4-1 pentru Sepsi, deținătoarea trofeului, care face pasul către semifinală. Și își așteaptă în scurt timp și adversara, dintre CFR și FC Argeș.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ciobotariu, Tamas, Ispas – Papa, Rodriguez – Ștefănescu, Matei, I. Gheorghe – Rondon
Rezerve: Began, Dumitrescu, Bălașa, Ninaj, Păun, Francisco Santos, Aganovic, Safranko, Tudorie
Absent: R. Varga (accidentat)
Antrenor: Cristiano Bergodi

CS Mioveni: Greab – Garutti, Mboumbouni, Balaur – Sno, Pop, Lepistu, Toma, Garbellotto – Rusu, Benchaib
Rezerve: Sima, Panait, Rădescu, Scarlatache, Gutea, Carnat, Burnea, Lixandru, Diallo
Absent: Krasniqi (accidentat)
Antrenor: Nicolae Dică