Cupa amăgirii! FCU Craiova a ratat și acest obiectiv, UTA mai îndulcește necazul din Superligă cu calificarea în semifinale

Cupa amăgirii! După ce n-a reușit să intre, ”la mustață”, în play-off-ul Superligii, FCU Craiova a ratat și acest obiectiv, Cupa României. A învins-o UTA, care mai îndulcește necazul din campionat cu calificarea în semifinale.

UTA, la un pas de finală

”Bătrâna Doamnă”, UTA, trăiește periculos în Superligă, aflându-se pe loc de baraj în play-out. Așa că victoria și, implicit, calificarea în dauna Craiovei lui Adrian Mititelu sunt guri de oxigen.

Postolachi a marcat pentru UTA, în minutul 16. Ubbink i-a trimis o pasă perfectă, fără măcar să se uite unde, iar atacantul moldovean a trimis în poartă, printre picioarele nefericitului Gurău.

Oltenii s-au luptat, au devenit ”răi” pe teren, doar că ceva pare să se fi dereglat în mecanismul pus la punct de Nicolo Napoli. Au avut ocazii, nu ocazie, au măcinat autobaza așezată de Laszlo Balint în fața careului lui Kucher. A intrat și Juan Bauza, dar degeaba.

UTA a câștigat cu 1-0 și s-a calificat în semifinale. Își așteaptă adversara care se va alege mâine, după ”sfertul” FC Hermannstadt – Universitatea Cluj.

UTA: Kucher – Vukcevic, Chindriș, Benga, Roger – Batha, Cascini – Postolachi, Ubbink, Șteau – Milosevic
Rezerve: Balauru – R. Benzar, Abeid, Hoxhallari, Anton, Otele, Pop, Barbosa, Keșeru
Antrenor: Laszlo Balint

FCU Craiova: Gurău – R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert – D. Albu, Asamoah – G. Ganea, Jibril, Mascarenhas – Blănuță
Rezerve: R. Popa – Ciobanu, Zanfir, Marquet, Sidibe, Bahassa, Giovanni, Bauza, Chițu
Antrenor: Nicolo Napoli