Real Madrid, victorie în El Clasico și urcă pe primul loc în La Liga. Catalanii, la pământ

Spectacol total în El Clasico. Real Madrid a câștigat cu 3-1 cea de-a 250-a întâlnire cu Barcelona și a urcat pe primul loc în clasament.

Barcelona a făcut o primă repriză modestă, iar la pauză a fost condusă de Real Madrid cu 0-2. Benzema a marcat primul și a ajuns coșmarul catalanilor. Atacantul are 12 goluri marcate până acum în poarta Barcelonei. Valverde a mărit avantajul la 2-0, în minutul 35. Trupa lui Xavi a avut singurele zvâcniri pe final de meci, atunci când Torres a marcat. Rodrygo a dat lovitura decisivă în prelungirile derby-ului de pe Bernabeu.