Final pe muchie de cuţit la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-Oţelul. Dorinel Munteanu s-a enervat cumplit

Final pe muchie de cuţit la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-Oţelul. Dorinel Munteanu s-a enervat cumplit. Echipa sa a avut mari probleme în faţa lupilor galbeni, încasând gol foarte repede.

Oţelul lui Dorinel Munteanu a venit cu gândul să câştige la Ploieşti. Nu a reuşit însă să continue seria rezultatelor bune.

S-a terminat Petrolul-Oţelul

Gazdele au reuşit să deschidă repede scorul, după doar 11 minute. Gicu Grozav a marcat din penalty. Apoi, băieţii lui Dorinel Munteanu au forţat egalarea. Au reuşit-o pe finalul primei reprize. Maciel a marcat în minutul 40.

Cu o victorie, Petrolul Ploiești se salva matematic de la retrogradare, iar fanii au continuat să spere. Berisha a reuşit un gol extrem de important, în minutul 81. Asta spre bucuria celor 3.874 spectatori prezenți la meci, număr oficial.

Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 78. Dorinel Munteanu a efectuat toate schimbările, iar Alexandru Pop s-a accidentat ulterior și nu a mai putut continua, astfel că Oțelul a rămas în 10 oameni. Scor final Petrolul-Oţelul 2-1 şi jucătorii lui Laszlo Balint s-au salvat matematic de la retrogradarea din Superliga. De partea cealaltă, oaspeţii sunt siguri de locul de baraj de Conference League.

Petrolul – Oțelul Galați, echipe de start:

Petrolul (3-5-2): Zima – Huja, Meijers, Papp – Țicu, Grozav, Takayuki Seto, Jair, Hanca – Irobiso, Musi
Rezerve: Bălbărău, Eșanu, Garutti, Dumitrache, Denis Radu, L. Dumitiru, David Paraschiv, Ișfan, M. Bratu, R. Bucur, Berisha, Răducan
Antrenor: Laszlo Balint

Oțelul Galați (4-3-3): Pap – Zhelev, Yabre, Cisse, A. Gomes Silva – Cisotti, Zivulic, J. Lameira – F. Maciel, Rusevic, Bodișteanu
Rezerve: Stoian, Pop, Neagu, Adăscăliței, Jardan, Malle, Tănasă, Bordun, Farcaș, Panait, Gaitan, Mocanu
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Horia Mladinovici (București) / A1: Ciprian Danșa (Satu Mare) / A2: Valentin Avram (București) / Arbitru VAR: Viorel Nicușor Flueran (Craiova) / Arbitru AVAR: Mihăiță Necula (București) / R1: Valentin Porumbel (Oltenița – Călărași) / Observatori arbitri: Sorin Boca (Iași)