Meci nebun pentru Irina Begu! S-a terminat disputa cu Rebecca Marino. Cine s-a calificat în turul 2, la Wimbledon

Meci nebun pentru Irina Begu! S-a terminat disputa cu Rebecca Marino. S-a aflat cine s-a calificat în turul 2, la Wimbledon. Partida dintre româncă şi locul 83 WTA a avut parte de un parcurs incredibil.

Irina Begu-Rebecca Marino trebuia să se dispute marţi. Din cauza ploii, partida s-a amânat pentru a doua zi. A fost întreruptă joi seara, din cauza întunericului.

Meci nebun pentru Irina Begu!

În acel moment, Irina Begu câştigase primul set cu scorul de 6-2. Era condusă în cel secund, 4-2 pentru Marino. De altfel, adversara româncei a venit mult mai bine de la cabine. A reuşit să câştige repede actul secund. S-a impus cu scorul de 6-3 şi totul urma să se hotărască în decisiv. Acolo, totul a început sub semnul echilibrului. Chiar dacă Begu a pus presiune pe serviciul adversarei, s-a făcut 1-1 după primele două game-uri.

Apoi, partida a intrat, pentru puţin timp, în zodia break-urilor. Au fost două consecutive şi Marino a fost la un pas să mai ia unul. Românca a reuşit să îşi ia serviciul şi s-a făcut 3-2. La scorul de 4-2 pentru Irina meciul s-a întrerupt din nou. Unui spectator i s-a făcut rău. Au fost însă doar câteva minute de întrerupere şi jocul s-a reluat. S-a făcut 5-2 pentru româncă, dar Marino urma la serviciu. Irina nu i-a mai dat nicio şansă adversarei. A luat break-ul şi setul cu 6-2. Astfel, Irina e în turul secund, acolo unde o va întâlni pe Blinkova.

Cele două jucătoare nu se mai întâlniseră deloc până acum, în circuitul WTA. Românca a disputat ultima partidă pe data de 27 iunie, când a fost înfrântă de cehoaica Karolina Muchova în două seturi, scor 6-3, la Roland Garros.

De cealaltă parte, Rebecca Marino vine și ea după o înfrângere în fața chinezoaicei Wang Xiy, în două seturi, în „16”-imile de finală ale turneului de la Eastbourne.