Meci cu scandal în Moldova! S-a terminat Poli Iași-Sepsi. Finalul a fost incendiar

Poli Iași a câștigat meciul cu Sepsi OSK, scor 1-0, într-o partidă restantă din etapa 7 a SuperLigii.

Pentru covăsneni aceasta este a șasea înfrângere consecutivă.

Moldovenii sunt pe locul 10 cu 14 puncte în Superliga, în timp ce Sepsi OSK este pe 12, cu 12 puncte.

Sepsi a fi putut deschide scorul după doar câteva minute. Matija Katanec de la Poli Iași i-aa pus piedică unui adversar și arbitrul acordă penalty. Cosmin Matei a executat, da a luat la țintă bara.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 48. Marchioni i-a pasat în careu lui Luis Phelipe, care l-a învins pe Niczuly.

În minutul 81, Sepsi  a marcat prin Gabriel Debeljuh, dar golul a fost anulat după ce Andrei Chivulete s-a consultat cu cei din camera VAR.

Imediat după gol, leo Gozavu s-a enervat cumplit și a fost eliminat pentru injurii.

Poli Iași – Sepsi, echipe de start:

POLI IAȘI (3-5-2): Ailenei – Katanec, Fl. Ilie, R. Ispas – Martac, Al. Roman, Bordeianu (cpt.), Marchioni, Ștefanovici – A. Ciobanu, Sg. Buș
Rezerve: Jankov – Itu, Tincu, Harrison, Jatoba, L. Figueiredo, Gheorghiță, R. Ion, A. Dumitru
Absenți: S. Lung (incert), Samayoa (plecat în Guatemala)
Antrenor: Leo Grozavu
SEPSI (4-3-3): Niczuly (cpt.) – Aganovic, Bălașa, Ninaj, Fl. Ștefan – I. Gheorghe, J. Rodriguez, Rența – C. Matei, Safranko, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan – Oroian, Kecskes, Kallaku, Alimi, Damașcan, R. Varga, Rondon, Debeljuh
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Emil Alexandrescu” (Iași)
Arbitru: Andrei Chivulete (București), A1: Sebastian Gheorghe (Suceava), A2: Andrei Constantinescu (București)
Arbitru VAR: Bogdan Dumitrache (București), AVAR: Marius Marchidanu (Brăila)