Max Verstappen şi-a făcut praf toţi adversarii! Pilotul Red Bull Racing a încheiat sezonul perfect. Olandezul zburător are Formula 1 la picioare

Max Verstappen şi-a făcut praf toţi adversarii! Pilotul Red Bull Racing a încheiat sezonul perfect. Olandezul zburător are Formula 1 la picioare. Nu le-a dat nicio şansă adversarilor nici în ultima cursă a sezonului.

Max Verstappen a făcut senzaţie şi în ultima cursă a sezonului. Pilotul de la Red Bull Racing a câştigat, duminică, la Abu Dhabi Grand Prix. A fost ultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul Yas Marina.

Max Verstappen şi-a făcut praf toţi adversarii!

Max Verstappen a dominat sezonul 2023 de Formula 1. Olandezul s-a impus în 19 curse din cele 22 ale sezonului din Marele Circ. Pe locul doi la Abu Dhabi s-a clasat Charles Leclerc, de la Ferrari, iar pe trei a terminat George Russell, de la Mercedes. Pe pistă, Sergio Perez de la Red Bull fusese pe locul 2. A ratat însă podiumul din cauza unei penalizări de 5 secunde pe care a încasat-o.

Campion mondial este Max Verstappen şi în acest an. Astfel, olandezul zburător a ajuns la 3 titluri consecutive în cea mai tare competiţie motorizată din lume. La constructori a triumfat în acest sezon Red Bull Racing. Pe locul secund a terminat Mercedes, la mare luptă cu cei de la Ferrari.