Kenyanul Kelvin Kiptum, al doilea timp din istorie la maratonul de la Londra

Atletul kenyan Kelvin Kiptum a câştigat duminică maratonul de la Londra cu al doilea timp din istorie, 2 ore, 1 minut şi 27 de secunde, la 18 secunde de recordul mondial al compatriotului său Eliud Kipchoge, transmite AFP, potrivit agerpres.ro

Kelvin Kiptum, care are 23 de ani, a disputat acum doar al doilea maraton din cariera sa. La primul său maraton, în decembrie, la Valencia, el devenise al treilea cel mai rapid atlet din istoria disciplinei.

Kiptum a accelerat la Londra după o oră şi jumătate de la startul cursei şi a terminat departe de compatriotul său Geoffrey Kamworor şi de etiopianul Tamirat Tola, campionul mondial al acestei probe.

La feminin s-a impus dubla campioană olimpică de la Tokyo (5.000 m şi 10.000 m), Sifan Hassan, din Ţările de Jos. A trecut la sprint de etiopianca Alemu Megertu şi kenyanca Peres Jepchirchir.

La cursă au participat peste 47.000 de alergători.