Irina Begu, înfrângere dureroasă în primul tur la Dubai. Mai sunt două românce pe tabloul principal

Irina Begu a fost eliminată încă din primul tur al turneului WTA 1000 de la Dubai. Românca a cedat meciul în două seturi.

Românca a fost învinsă de Barbora Krejcikova, jucătoare din Cehia clasată pe locul 29 WTA, scor 4-6, 2-6.

Irina Begu, eliminare dureroasă de la turneul WTA 1000 din Dubai

Românca a început perfect meciul cu un break concretizat cu propriul serviciu. Au urmat apoi 4 game-uri extrem de disputate, iar Begu conducea la jumătatea setului cu 4-2.

Krejckova a avut o revenire senzațională și a reușit să ”îi fure” româncei primul set și să se impună cu 6-4.

Setul secund i-a aparținut în totalitate cehoaicei, iar Irina Begu nu a izbutit să mai câștige decât două game-uri.

6-4, 6-2, iar Begu a părăsit turneul de la Dubai.

În primul tur al competiției mai sunt două românce: Ana Bogdan și Sorana Cîrstea.

Ana Bogdan, venită din calificări, o va întâlni pe germana Laura Siegemund, în timp ce Sorana Cîrstea se va duela cu Beatriz Haddad Maia.

Cele două românce vor juca mâine la Dubai și sunt cotate drept favorite în aceste partide.