Răsturnare de situaţie la Australian Open 2023! S-a terminat meciul Irinei Begu. Ce a făcut românca în faţa unei necunoscute

Răsturnare de situaţie la Australian Open 2023! S-a terminat meciul Irinei Begu. S-a aflat ce a făcut românca în faţa unei necunoscute. Sportiva noastră s-a chinuit în faţa unei jucătoare din afara top 100 WTA.

Irina Begu a avut nevoie de set decisiv pentru a trece de turul inaugural de la Australian Open 2023.

S-a terminat meciul Irinei Begu

Irina Begu, a 30-a jucătoare a lumii, a jucat împotriba americancei Elizabeth Mandlik, 129 WTA. Begu era programată să joace inițial cu Saisai Zheng, dar jucătoarea din China s-a retras. Locul ei a fost luat de Mandlik. Partida ar fi trebuit să se dispute marți, dar a fost reprogramată din cauza ploii de la Melborune.

Elizabeth Mandlik, 21 de ani, 130 WTA, a intrat pe tablou ca lucky loser. Are un nume cu rezonanță familiară, care duce cu gândul la anii 1980 și la Cehoslovacia. Într-adevăr, Hana Mandlikova, acum în vârstă de 60 de ani, este mama tinerei jucătoare.

Begu a fost la un pas de a o comite grav. A pierdut primul set, scor 3-6. Apoi, în cel secund a fost aproape de eliminare. S-a ajuns în tie-break, acolo unde românca a reuşit să împingă partida în decisiv. În setul al treilea, Begu nu a mai avut probleme. S-a impus categoric cu scorul de 6-2 şi s-a calificat în turul secund al turneului de la Antipozi.

Românca va juca în turul 2 cu învingătoarea meciului Lucia Bronzetti – Laura Siegemund, aflat şi el în desfăşurare.