Răsturnare de situaţie în meciul Irinei Begu! Românca a avut parte de o dispută nebună la Australian Open 2023. S-a terminat confruntarea cu Laura Siegemund

Răsturnare de situaţie în meciul Irinei Begu! Românca a avut parte de o dispută nebună la Australian Open 2023. S-a terminat confruntarea cu Laura Siegemund. După un meci maraton în primul tur, Begu a avut parte de o confruntare la fel şi în cel secund.

Irina Begu, singura reprezentantă a României pe tabloul de simplu, a fost eliminată în turul secund.

Irina Begu, meci nebun la Australian Open 2023!

Irina Begu a reuşit să câştige primul set al meciului. S-a impus greu, în prelungiri, cu scorul de 7-5. Şi setul al doilea a fost unul tot pe muchie de cuţit. S-a ajuns la 5-4 pe Begu, dar Siegemund a urmat la serviciu. De aici, totul a fost în favoarea germancei care a întors scorul. S-a impus cu 7-5 şi a împins meciul în decisiv.

Acolo, românca nu a mai avut suflu şi a pierdut categoric. A fost 6-3 pentru Laura Siegemund care e în turul 3 al competiţiei. Astfel, România rămâne fără reprezentante pe tabloul de simplu al primului Mare Şlem al anului.

Irina a ajuns în turul 2 după o victorie chinuită, cu 2-1, în fața americancei Elizabeth Mandlik. Germanca s-a impus tot în trei seturi în fața italiencei Lucia Bronzetti.

Laura Siegemund are 34 de ani și se află pe tabloul principal la Australian Open, deși ocupă doar locul 158 în lume. Se întâmplă pe baza clasamentului protejat din partea WTA, cu poziția 65 din 2021. Jucătoarea germană are în carieră două titluri WTA la simplu și cinci la dublu. Pe cele de la dublu le-a câştigat alături de Vera Zvonareva. Cel mai important, US Open la dublu feminin în 2020.