Ion Țiriac face dezvăluiri spectaculoase! Eforturile făcute de un campion în perioada în care nimeni nu credea că va ajunge lider mondial: ‘Venea 80 de kilometri cu mașina doar ca să nu plătească’

Ion Țiriac face dezvăluiri spectaculoase! Miliardarul român și-a amintit de turneul ATP de la București din anul 2004 la care a participat și actualul lider mondial.

Acesta a povestit cum Novak Djokovic a ajuns în București cu șase zile înainte de startul turneului. La acea vreme spera să primească un wild-card.

Dorința jucătorului din Serbia s-a împlinit, dar tânărul tenismen a fost eliminat în turul secund de spaniolului David Ferrer.

Totuși, la câțiva ani distanță, Novak Djokovic a ajuns să fie unul dintre cei mai mari jucători de tenis din istorie, depășind cu mult așteptările experților.

Ce spune Ion Țiriac despre sârb?

Ion Țiriac a vorbit despre aventura lui Djokovic din România. Omul de afaceri a povestit cum acesta a ajuns în țara noastră și de ce și-a dorit să joace în țara noastră.

„Djokovic a venit cu wild-card la București, nu intra fără el. Belgradul e un oraș scump. Chiar și antrenamentele le făcea în România. Venea 80 de kilometri cu mașina doar ca să nu plătească chiria scumpă a terenurilor”, a declarat Ion Țiriac, pentru GSP.ro.

Chiar dacă a fost eliminat rapid la București, trebuie să ne amintim că în acea perioadă Novak Djokovic avea doar 17 ani.

Primul mare succes reușit de sârb a fost în 2008, la 4 ani de la turneul din București. Atunci, Djokovic a câștigat finala Australian Open. S-a impus în fața lui Jo-Wilfried Tsonga,  scor 4-6, 6-4, 6-3, 7-6 (2).

La începutul acestui an, Djokovic a reușit să câștige al 10-lea Australian Open din carieră, într-o finală care a durat 2 ore și 56 de minute.

Novak l-a învins pe grecul Stefanos Tsitsipas. Este a doua oară când sârbul îl învinge pe Tsitsipas într-o finală de Grand Slam, după cea de la Roland Garros, din anul 2021.