Gareth Bale, în culmea fericirii! Dezvăluirea incendiară făcută după ce i-a dus pe galezi la Mondiale. Cuvinte uriaşe ale starului

Gareth Bale este în culmea fericirii după ce a dus Ţara Galilor la Mondiale, după o pauză de 64 de ani! Fotbalistul a făcut o dezvăluire incendiară la finalul meciului. Bale a contribuit semnificativ la golul marcat de naționala sa apoi a oferit și o reacție pe măsură la finalul jocului.

Gareth Bale are 5 trofee Champions League în palmares, dar spune că reuşita de duminică este cea mai importantă din cariera sa. ”Da! Rezultatul este cel mai mare rezultat din istoria fotbalului galez, suntem cu toții atât de extaziați. Fanii sunt cu noi, este o încântare și mergem la o Cupă Mondială. Înseamnă totul, astea sunt visurile pentru care lucrăm de când am venit prima dată aici.

Am rămas fără cuvinte pentru că suntem atât de fericiți. Am făcut-o pentru toți acești fani minunați din țara noastră, cuvintele nu descriu cum ne simțim în acest moment. Jocul a fost dificil. Nu am făcut prea multe în ultimele patru săptămâni din cauza durerilor de spate despre care toată lumea știe. Eram fericit să trec peste acest joc și să contribui în orice fel am putut. Cel mai important lucru, așa cum am spus, a fost să ajungem la Cupa Mondială”, a declarat Gareth Bale, conform skysports.com.

Gareth Bale a contribuit decisiv la calificarea galezilor la Mondialul din Qatar. Singurul gol al partidei a fost înscris în minutul 34, atunci când Yarmolenko a deviat în propria poartă un șut expediat de Gareth Bale din lovitură liberă. Ocaziile mai mare le-au aparținut ucrainenilor, însă aceștia s-au lovit de portarul Wayne Hennessey, aflat într-o formă de zile mari.

După Ţara Galilor – Ucraina 1-0 galezii s-au calificat la un turneu final mondial după o pauză de 64 de ani. În Qatar vor avea parte de o grupă foarte dificilă din care mai fac parte Anglia, Iran și Statele Unite.