Final pe muchie de cuțit la U Cluj- Chindia! Rezultat crucial în lupta pentru evitarea retrogradării. Ce s-a întâmplat în derby-ul supraviețuirii

Meciul dintre U Cluj și Chindia s-a terminat cu scorul de 2-0. Partida a contat pentru etapa a 8-a din play-out-ul Superligii.

Gazdele au marcat primul gol al partidei în minutul 35, după o execuție cu piciorul drept a lui Martin Remacle.

Clujenii au stabilit scorul final în minutul 65, printr-un șut a lui Dan Nistor.

După această partidă, cei de la U Cluj s-au salvat matematic de la retrogradare și ocupă, în acest moment, locul 11 în play-out.

Băieții lui Toni Petrea se află pe locul 14, iar dacă cei de la FC Argeș se vor impune în următoarea partidă, actunci dâmbovițenii vor pica pe loc direct retrogradabil.

Echipele de start

U Cluj: Gorcea – Martic, Pițian, Miron, Chipciu – Tescan, G. Simion, Remacle, Ov. Bic – Nistor – Thiam
Rezerve: P. Iliev – Oancea, Fl. Ilie, Goranov, R. Pires, I. Filip, I. Stoica, J. Gomes, Ad. Bălan
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Chindia: D. Moldovan – Orozco, Celea, Corinus – Căpușă, M. Dulca, Akhmatov, Ad. Ioniță – Popadiuc, D. Popa, D. Dumitrașcu
Rezerve: Căbuz – Sg. Buș, Vorobjovas, Cooper, A. Șerban, Jipa, Al. Petre, Zamfir, C. Avram
Antrenor: Anton Petrea

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Vornicu Adrian (Iaşi)