Toni Petrea, dezamăgit încă o dată! Repriză secundă de coșmar pentru Chindia. S-a terminat meciul de la Ploiești

Meciul dintre Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea formației lui Florin Pîrvu. Partida a contat pentru etapa a 7-a a play-out-ului din Superliga.

Formația antrenată de Toni Petrea a înscris prima, în minutul 5, după o eroare în apărarea celor de la Petrolul. Marcatorul golului a fost Popadiuc.

Cei de la Petrolul au egalat în minutul 50, după o gafă a portarului celor de la Chindia. Diomande a șutat de la 25 de metri, în diagonală, iar portarul lui Petrea s-a făcut de răs, după ce mingea l-a lovit în față și a intrat în poartă.

Jucătorii de la Chindia au marcat din nou, în minutul 58, dar golul lui Popa a fost anulat de către VAR, pentru offside.

În final, tot Petroliștii au marcat, în minutul 77. Grozav a stabilit scorul final. Acesta a șutat, iar mingea a intrat în poartă după ce a lovit bara.

În urma acestui rezultat, Chindia Târgoviște se află pe locul 13 în play-out, prima poziție ce duce la barajul de promovare/menținere în Superliga.

Echipa lui Florin Pîrvu se află pe locul 7, prima poziție în play-out, care duce la barajul pentru cupele europene. Totuși, „găzarii” nu au obținut licența UEFA și nu vor participa la acest baraj.

Echipele de start

CHINDIA (4-2-3-1): Căbuz – Căpușă, Celea, Corinus, Ad. Ioniță – Dulca, Akhmatov – Popadiuc, D. Popa, Neguț (cpt.) – Buș
Rezerve: D. Moldovan – Vorobjovas, Dumitrașcu, C. Dinu, Cooper, Orozco, A. Șerban, C. Avram, Jipa
Absenți: Grubac, Chamed, Perianu, Boldor (accidentați)
Antrenor: Toni Petrea

PETROLUL (3-5-2): Vâlceanu – Papp, Meijers, R. Grigore – Doua, Purtic, Seto, Grozav, Țicu (cpt.) – Irobiso, Budescu
Rezerve: Leitner – M. Ioniță, Borța, Mathaus, Pashov, Diomande, L. Dumitriu, M. Bratu, R. Moldoveanu
Absent: Huja
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Marian Barbu; A1: Ferencz Tunyogi; A2: Adrian Popescu; Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan; Arbitru AVAR: Marius Marchidanu