Final încins la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-FC Voluntari. Două goluri şi o eliminare au decis meciul

Final încins la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-FC Voluntari. Ocazii uriaşe la ambele porţi în primul meci al zilei din etapa a treia a Superligii. Oaspeţii au lovit şi bara porţii celor de la Petrolul.

Meci nebun la Ploieşti între Petrolul şi FC Voluntari. Oaspeţii au dat lovitura pe finalul partidei.

S-a terminat Petrolul-FC Voluntari

Vedeta Petrolului, Constantin Budescu nu a fost în meci. În prima repriză, doar Ţicu a fost aproape de deschiderea scorului. Căpitanul Petrolului a luftat însă de la aproximativ 8 metri de poartă. Cea mai mare ocazie a primei părţi au avut-o oaspeţii.

Mingea respinsă cu capul de Jair a căzut pe transversala porții lui Zima. Budescu a vrut să fie şi el periculos, dar în prima repriză n-a arătat nimic. Mai mult, a irosit o lovitură liberă din poziţie bună.

În partea secundă, gazdele au fost de nerecunoscut. Băieţii lui Florin Pârvu au fost surclasaţi după eliminarea lui Garutti. La faza imediat următoare, Boboc a deschis scorul. Apoi, Zima a gafat decisiv, iar Nemec a dublat avantajul echipei lui Ilie Poenaru. Scor final Petrolul-FC Voluntari 0-2 şi oaspeţii acumulează 6 puncte după 3 etape. De partea cealaltă, gazdele care i-au cerut demisia lui Florin Pârvu au două puncte după 3 meciuri.

Petrolul – FC Voluntari, echipe de start:

PETROLUL (3-4-3): Zima – Papp, Seto, Garutti – Doua, Budescu, Jair, Țicu (cpt.) – Musi, Petrovic, Grozav
Rezerve: Eșanu – Dumitriu, Purtic, Justiniano, Meijers, Mitrov, G. Rădulescu, Hanca, Irobiso
Antrenor: Florin Pîrvu

FC VOLUNTARI (3-5-2): Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) – Boboc, Rață, Crepulja, D. Andrei, Aliji – Nemec, Merloi
Rezerve: J. Fernandez – Paz, Voican, Cocian, I. Andres, Al. Munteanu, Marcelo Lopes, Dumiter, Florea
Absent: Sigurjonsson
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)