Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Sepsi. Eliminări pe bandă rulantă în ultimul meci al zilei din Superliga

Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Sepsi. Eliminări pe bandă rulantă în ultimul meci al zilei din Superliga. Clujenii vizau victoria pentru a continua lupta pentru locul 2 în clasament.

De partea cealaltă, cei de la Sepsi mai aveau doar şanse teoretice la un loc de Conference League.

S-a terminat CFR Cluj-Sepsi

Oamenii lui Bernd Storck au făcut o partidă absolut incredibilă în Gruia. au luat gol foarte repede. Muhar a fost cel care a deschis scorul după doar 6 minute. Oaspeţii au reuşit însă egalarea repede.

Marius Ştefănescu a fost faultat în careu şi penalty-ul a fost dictat după intervenţia VAR. Alimi a fost cel care a egalat în minutul 20.

Apoi, a început nebunia. Oroian, fundașul lui Sepsi, a fost eliminat în minutul 22. după ce a încasat două galbene. În prelungirile primei reprize, Florin Ștefan a fost și el eliminat. Gazdele au avut două bare în repriza a doua şi au atacat cu toate liniile. Nu au reuşit să marcheze, spre disperarea celor 5.387 de spectatori prezenţi la meci.

În ultimul minut al prelungirilor, Muhar a reuşit dubla şi a adus victoria pentru gazde. Scor final CFR Cluj-Sepsi 2-1 şi gazdele urcă pe locul secund. Oaspeţii rămân, ca de obicei, pe ultimul loc în play-off-ul de Superliga.

CFR Cluj – Sepsi, echipe de start

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Michael, Fica
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Abeid, A. Radu, Aussi, R. Filip, El Kaddouri, Avonou, Otele, Serebe, Bîrligea
Antrenor: Francisc Dican

Sepsi: Niczuly – Oroian, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – M. Ștefănescu, Alimi, Kallaku, Fl. Ștefan – Safranko, K. Varga
Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Aganovic, Rența, R. Varga, C. Matei, Popsa, Batzula, Debeljuh
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Marcel Bîrsan, A1: Valentin Avram, A2: Sebastian Gheorghe, VAR: Sorin Costreie, AVAR: Raul Ghiciulescu