Constantin Budescu a ieşit la rampă! S-a terminat Petrolul-CS Mioveni. Meciul s-a decis în mai puţin de un sfert de oră

Constantin Budescu a ieşit la rampă! S-a terminat Petrolul-CS Mioveni. Meciul s-a decis în mai puţin de un sfert de oră. Echipa argeşeană pare deja resemnată cu retrogradarea directă în liga secundă.

Petrolul-CS Mioveni s-a terminat 2-0. Gazdele nu au avut nicio problemă în a-şi apropia victoria.

Constantin Budescu a ieşit la rampă!

Constantin Budescu a deschis balul pe Ilie Oană. A marcat cu un şut superb din afara careului, după doar 10 minute. S-a făcut 2-0 pentru gazde în minutul 24. Mathaus a fost cel care a dublat avantajul prahovenilor.

Apoi, meciul s-a închis brusc. Petrolul, la adăpostul scorului, a început să mimeze fotbalul. A avut parte şi de un adversar care nu i-a pus nicio problemă. Trupa lui Nicolae Dică pare că e împăcată cu retrogradarea. S- terminat Petrolul-CS Mioveni 2-0 şi gazdele urcă pe primul loc în play-out. Au un punct peste FCU Craiova. De partea cealaltă, echipa argeşeană e ultima în Superliga. Până la primul loc de baraj al supravieţuirii sunt 7 puncte. Cu un asemenea joc îi va fi imposibil Mioveniului să ajungă acolo.

Petrolul – CS Mioveni, echipe de start

Petrolul: 31. Vâlceanu – 4. Papp, 3. Meijers, 13. Mathaus – 71. Doua, 11. Seto, 8. Jair, 7. Grozav, 5. Țicu – 9. Irobiso, 10. Budescu
Rezerve: 28. Leitner – 26. Pashiv, 99. Borța, 27. R. Grigore, 4. Dumitriu, 6. Jefferson, 98. M. Bratu, 25. Purtic, 41. M. Rădulescu
Antrenor: Florin Pârvu

CS Mioveni: 12. Greab – 25. Balaur, 15. Scarlatache, 27. Garutti – 2. Sno, 7. D. Toma, 23. A. Panait, 16. I. Rădescu, 6. I. Burnea – 90. B. Rusu, 11. Benchaib
Rezerve: 68. V. Sima – 19. A. Diallo, 30. D. Șerban, 31. Carnat, 17. Gutea, 20. A. Buziuc, 8. L. Antal, 5. M. Lixandru
Antrenor: Nicolae Dică

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Ionuț Coza / Asistenți: Adrian Popescu și Stelian Slabu