Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-Petrolul. Meci infernal pentru oamenii lui Elias Charalambous

Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-Petrolul. Meci infernal pentru oamenii lui Elias Charalambous. Liderul din Superliga nu a avut o prestaţie deloc strălucită în disputa cu prahovenii.

Băieţii lui Elias Charalambous au jucat slab în prima parte a disputei de pe Arena Naţională. Chiar şi aşa, a avut şansele reprizei.

S-a terminat FCSB-Petrolul

Dawa a avut prima şansă a meciului, dar a ratat de puţin ţinta. Apoi, pe finalul primei reprize a fost bombardament. Mai întâi, Florinel Coman a tras din lovitură liberă, dar Zima a scos în corner. Apoi, Alhassan a lovit doar bara.

La pauză, Elias Charalambous a făcut trei schimbări şi asta s-a văzut. Florinel Coman a centrat şi Luis Phelippe a marcat cu largul concurs al lui Ţicu, spre bucuria celor 19.374 de oameni care au asistat la meci, număr oficial. Radaslavescu, introdus la pauză, s-a accidentat la o fază la care cei de la FCSB au cerut penalty.

Scor final FCSB-petrolul 1-0 şi echipa roş-albastră câştigă 3 puncte uriaşe în lupta pentru titlu. Astfel, vicecampioana s-a îndepărtat la 13 puncte de Rapid, dar giuleştenii au un meci mai puţin. De partea cealaltă, Petrolul rămâne cu lupta pentru evitarea retrogradării.

FCSB – Petrolul Ploiești, echipe de start:

FCSB (4-3-3): Târnovanu – Antwi, Ngezana, Dawa, Radunovic – Alhassan, Șut (cpt.), Oct. Popescu – Băluță, Miculescu, Fl. Coman
Rezerve: R. Udrea, A. Vlad – Crețu, Panțîru, Lixandru, Pandele, Phelipe, Chiricheș, M. Toma, Ov. Popescu, Radaslavescu, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous
Absenți: Pantea (accidentat), Olaru, (suspendat)

PETROLUL (4-3-3): Zima – Meijers, Garutti, Huja, Țicu (cpt.) – Hanca, Seto, Jair – M. Bratu, Berisha, Grozav
Rezerve: Eșanu – Dumitriu, D. Radu, Diomande, Jyry, Ișfan, I. Răducan, Irobiso
Antrenor: Florin Pîrvu
Absent: Musi (fără drept de joc)

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Cristian Marius Marchidanu (Brăila) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Iulian Dima (București) / R1: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe) / Observator: Eduard Dumitrescu (Pitești)
Stadion: Arena Națională, București