Denis Drăguş a adus victoria lui Standard Liege. Românul, la al doilea gol în actualul sezon

Denis Drăguş a fost decisiv pentru echipa sa. Atacantul crescut la Academia Hagi a reușit să marcheze în meciul jucat de Standard Liege, pe teren propriu, în compania celor de la Oostende, scor 1-0.

Internaţionalul român a marcat în minutul 67. Zece minute mai târziu a primit un cartonaș galben, pentru ca în minutul 80 să fie înlocuit.

Royal Antwerp FC este lider, cu 18 puncte (6 jocuri), urmată de KRC Genk, 16 p (7 j), FC Bruges, 16 p (7 j), etc. Standard Liege ocupă locul 7, cu 10 puncte (7 j), iar Anderlecht (adversara formaţiei FCSB din Europa Conference League) se află pe 9, cu 9 p (6 j).

Oud-Heverlee Leuven, formaţie la care joacă portarul Valentin Cojocaru, ocupă locul 4, cu 12 puncte (6 jocuri).

”Suntem foarte bucuroși că am înregistrat acest prim succes în fața suporterilor noștri. Întotdeauna se simte bine să câștigi acasă. Sunt de trei ani la Standard, iar acum sunt mai matur. Vreau să progresez și să mă perfecționez.

Noul antrenor are încredere în mine și mă simt bine de la sosirea lui. Acum, formăm un grup adevărat, chiar suntem precum o familie. Toată lumea luptă pentru celălalt. Eu mi-aș dori să fiu titular și să am constanță.

Vreau să ajut echipa să fie cât mai sus în clasament. Obiectivele mele personale? Evident că vreau să fie mai bune decât cele din sezonul trecut și să prind echipa naționala”, a declarat Denis Drăguș, pentru walfoot.be.

Denis Drăguş speră să joace din nou la echipa națională

Atacantul românul speră să intre în vizorul lui Edi Iordănescu și să joace din nou la naționala României. Acesta a fost convocat ultima dată în urmă cu cinci ani. A jucat în meciul cu Serbia din Liga Națiunilor, iar prestația sa nu a dezamăgit.