David Popovici și-a făcut praf toți adversarii! O nouă medalie câștigată de campionul român. A făcut legea la Naționalele de la Otopeni

David Popovici și-a făcut praf toți adversarii. O nouă medalie câștigată de campionul român la Naționalele de la Otopeni.

Popovici a luat aurul în proba de 50 m liber și a stabilit şi un record impresionat.

David Popovici și-a făcut praf toți adversarii

David Popovici a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 50 m liber din cadrul Campionatului Naţional în bazin de 25 de metri, competiţie care are loc la Otopeni.

Înotătorul în vârstă de 19 ani a fost cronometrat cu timpul 21.52, nou record naţional la categoria de vârstă de 19+.

Pe locul doi s-a clasat Patrick Dinu – 22.06, iar pe trei a terminat Andrei Ungur – 22.30.

Campionul român a luat patru medalii la Naţionalele de la Otopeni în tot atâtea probe în care a concurat. A mai câștigat aurul la 100 m liber şi la 200 m liber şi bronzul la 100 m mixt.

Campionatul Naţional de înot de la Otopeni este o competiţie test în vederea Campionatului European în bazin de 25 de metri, programat luna viitoare (5-10 decembrie), tot la Otopeni.

După primele medalii câștigate, sâmbătă, campionul român a recunoscut că este cu gândul la Jocurile Olimpice de la Paris.

(n.r.: Numeri zilele până la Paris?) De-abia aştept să ajung acolo. E cel mai important obiectiv al meu, fără presiune. Nu vreau presiune, se va pune, ţine de mine să o blochez şi câtă va ajunge la mine. Până la urmă nu contează deloc presiunea pusă de ceilalţi dacă o ignor”, a declarat David Popovici după ce a luat aurul în proba de 200 de metri liber.