David Popovici nu se opreşte! Noi medalii importante câştigate de campionul român. A făcut legea la Campionatele Naţionale

David Popovici nu se opreşte! Noi medalii importante câştigate de campionul român. A făcut legea la Campionatele Naţionale de Înot în bazin scurt de la Otopeni. A câştigat încă o probă. Mai are una de trecut.

David Popovici a reuşit să câştige încă două medalii la Otopeni. Este vorba despre o nouă medalie de aur şi una de bronz la Campionatele Naţionale în bazin scurt.

David Popovici nu se opreşte!

Popovici a câştigat aurul în proba de ştafetă combinată 4×50 m mixt. A făcut echipă cu alături de Aissia Claudia Prisecariu, Alecsia Maria Tenciu şi Dragoş Ghile. Timpul a fost de 1 min 46 sec 14/100.

La 100 m mixt, Popovici s-a clasat al treilea, cu timpul de 54 sec 58/100. A fost devansat de Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa), 54 sec 17/100, şi de Mihai Gergely (CSM Constanţa), 54 sec 41/100.

David Popovici a mai obţinut la aceste Naţionale două titluri, la 100 m liber şi 200 m liber. Are şi o medalie de bronz în proba de ştafetă 4×50 metri liber. Popovici va mai lua startul la Naţionale în proba de 50 m liber.

Înotătorul român s-a impus și la proba de 200 de metri liber, unde l-a învins și pe Vlad Stancu. David Popovici a plecat ca mare favorit în proba de 200 de metri liber, după ce s-a calificat în finală cu cel mai bun timp (1:43,16).

Campionul mondial și european a început perfect cursa și a condus pe tot parcursul probei în bazin scurt. În final, Popovici a înregistrat timpul de 1:43,01. Pe doi s-a clasat Vlad Stancu, care a terminat la mai bine de două secunde distanță (1:45,38), în timp ce bronzul l-a obținut Mihai Gergely (1:45.64).