Comunicatul oficial al lui Fenerbahce, după scandalul de la meciul cu Dinamo Kiev. Fanii au scandat numele lui Putin

Dinamo Kiev a învins-o pe Fenerbahce (2-1) și s-a calificat în turul trei preliminar UCL. În timpul meciului, în minutul 57, după ce ucrainenii au deschis scorul, suporterii turci au început să scandeze numele lui Vladimir Putin. Ambasadorul Ucrainei în Turcia a reacționat imediat, la fel și mai mulți jurnaliști turci. La aproape 24 de ore de la acest incident, Fenerbahce a emis un comunicat oficial.

Comunicatul oficial al lui Fenerbahce

”În meciul cu Dinamo Kiev disputat pe terenul nostru în turul doi preliminar al UEFA Champions League, după golul adversarilor, s-a auzit ceva dintr-o porțiune din tribune. Facem această declarație împotriva unui comportament care nu reprezintă clubul nostru și nu reflectă în niciun fel poziția noastră.

Club Sportiv Fenerbahce are întotdeauna grijă să crească gradul de conștientizare asupra problemelor sociale și umanitare atât în ​​țara noastră, cât și în lume. Vedem asta ca pe o responsabilitate. Clubul nostru a fost primul care a reacţionat la acest război, încă de pe 24 februarie 2022.

Dorim să subliniem încă o dată mesajul nostru pe care l-am transmis prin toate canalele noastre oficiale: Războiul nu este curaj, este lașitate! #Fără Război. În plus, unul dintre cele mai mari exemple ale acestei sensibilități este meciul amical pe care l-am jucat cu Şahtior Doneţk pe terenul nostru în aprilie, spunând ”Fotbal pentru Pace”, pentru a atrage atenţia asupra păcii în Ucraina şi pentru a contribui material şi moral.

În minutul 58 al meciului de ieri, mișcările exagerate ale unor jucători ai echipei adverse, în special portarii de rezervă care au mai jucat la o echipă din Turcia în trecut, au făcut ca unele părți ale tribunei să reacționeze. Dar a durat doar 20 de secunde într-un meci de 120 de minute. Oricare ar fi motivul, noi nu acceptăm reacția care a apărut în unele dintre zonele stadionului nostru. Nu este o abordare corectă și echitabilă să atribuim acest discurs, care nu reprezintă niciodată poziția și valorile clubului nostru, tuturor suporterilor noștri.

Cu ocazia acestui incident, Fenerbahce reamintește încă o dată publicului poziția clubului, aceea că sportul și politica ar trebui să fie întotdeauna separate”, se arată în comunicatul celor de la Fenerbahce.