Vestea momentului pentru Dan Petrescu! Decizie de ultimă oră a omului lui Răzvan Burleanu. S-a aflat înaintea duelului direct cu Elias Charalambous

Dan Petrescu a primit vestea momentului înaintea partidei cu FCSB! Omul lui Răzvan Burleanu a luat o decizie de ultimă oră. S-a aflat cu puțin timp înainte de duelul direct cu Elias Charalambous.

Elias Charalambous, antrenorul care a reușit să cucerească titlul de campion cu FCSB după nouă ani de pauză, așteaptă cupa. Derby-ul cu CFR Cluj, de pe Arena Națională va fi arbitrat de Sebastian Colțescu.

Elias Charalambous, duel cu Dan Petrescu!

În urma partidei dintre FCSB și CFR Cluj, care va avea loc sâmbătă de la ora 20.00, se va decerna titlul de campioană și medaliile în acest sezon. Derby-ul de pe Național Arena se va juca cu peste 50.000 de spectatori în tribune, lucru care va pune și mai multă presiune pe jucători dar și pe antrenori.

Conform ProSport , craioveanul Sebastian Colțescu a fost desemnat arbitrul derby-ului. Acesta are multă experiență și îi poate face față lui Dan Petrescu. Stilul său mai agitat reprezintă o tensiune pe umerii arbitrilor.

Acum 5 ani, ”Bursucul” a fost extrem de nervos pe durata partidei Astra Giurgiu – CFR Cluj (3-2) și a fost eliminat de către arbitrul Sebastian Colțescu, în minutul 43. Acesta a luat foc la una din deciziile centralului. Ardelenii se află pe locul 3 în Superliga cu 40 de puncte, la egalitate cu CSU Craiova, ocupanta locului 2.

în timpul meciului dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir FK, întrerupt pe 8 decembrie 2020, Colțescu a fost acuzat că a proferat un termen rasist. Un an mai târziu a fost scos de pe lista FIFA. În acest moment este arbitrul cu cele mai multe meciuri arbitrate la nivelul primului eșalon.