Vestea momentului despre Dan Petrescu! Ce a făcut noua echipă a antrenorului român. Este dezvăluirea momentului / Foto

Vestea momentului despre Dan Petrescu! S-a aflat ce a făcut noua echipă a antrenorului român. Este dezvăluirea momentului despre echipa coreeană pregătită de către fostul antrenor de la CFR Cluj.

Dan Petrescu se descurcă mai bine în Liga Campionilor Asiei decât în campionatul intern din Coreea. Se luptă pentru calificarea în fazele superioare ale competiţiei.

Vestea momentului despre Dan Petrescu!

Jeonbuk Motors, echipa pregătită de către Dan Petrescu a avut meci în grupele AFC Champions League cu Lion City Sailors din Singapore. După 2-1 cu Kitchee și 2-3 cu Bangkok United în primele două runde a venit şi a doua vicorie.

Nana Boateng, fostul jucător al lui CFR Cluj, a început meciul pe banca de rezerve la echipa lui Dan Petrescu și a fost introdus în minutul 72. Jeonbuk Motors s-a impus cu scorul de 3-0 în faţa celor de la  Lion City Sailors, prin golurile lui Jun Amano ‘5, Lionel Tan ’33 – autogol şi Moon Seon-min ’57.

Această victorie vine după cea cu Daegu din play-off-ul Coreei de Sud, scor 2-1. Echipa lui Dan Petrescu a reușit golul victoriei după un penalty în minutul 90. Han Kyo-won a deschis scorul pentru Jeonbuk (30), dar gazdele au egalat repede prin Edgar (34).

Elevii lui Dan Petrescu au luat cele trei puncte după penalty-ul transformat de Gustavo (90), după care au urmat 11 minute de foc în prelungirile partidei. În clasamentul din K League 1, Jeonbuk se află pe locul 4 după 34 de etape, în afara locurilor pentru cupele continentale.