Sorana Cîrstea face anunţul momentului! Dezvăluiri de senzaţie înaintea meciului. Românca poate da lovitura la US Open

Sorana Cîrstea face anunţul momentului! Dezvăluiri de senzaţie înaintea meciului. Românca poate da lovitura la US Open. A reuşit deja cea mai bună performanţă a carierei la ultimul turneu de Mare Şlem al anului.

Sorana Cîrstea se va duela în această seară pentru un loc în sferturile de finală cu Belinda Bencic.

Sorana Cîrstea face anunţul momentului!

Sorana Cîrstea porneşte cu un mic handicap în faţa elveţiencei. Belinda Bencic are 2-1 în meciurile dorect. Ultimul meci s-a jucat chiar la US Open, în urmă cu un an, când Bencic s-a impus în trei seturi, 3-6, 7-5, 6-2. „Îmi amintesc meciul de anul trecut, am avut set și 5-3 cred, dar în general nu-mi place să mă uit foarte mult în trecut, încerc să mă concentrez pe ce e acum. Alt an, alt turneu, alt meci.

E o jucătoare pe care o știu, la fel, și ea mă știe destul de bine. Din turul 4 deja toată lumea joacă bine, dacă ai ajuns aici înseamnă că faci lucrurile destul de bine și că ești în formă.Va fi un meci dificil, e o jucătoare de top 10 sau top 15, dar sunt pregătită. Eu cred că totul este acolo, și jocul, și mentalul, și fizicul… Cred că am tot ce trebuie ca să pot să fac un meci bun și în turul următor”, a spus Sorana Cîrstea pentru Eurosport.

Cele două victorii ale româncei au fost obținute în februarie 2021. Mai întâi, în „optimile” turneului Grampians Trophy de la Melbourne, cu 7-5, 6-2. Apoi, în august 2022, în primul tur la Cincinnati, cu 6-2, 6-7 (3), 6-4.

Sorana Cîrstea a obşinut cea mai bună performanță în turneele de Mare Șlem la Roland Garros. În 2009, românca a reuşit sferturi de finală la Paris.