Sorana Cîrstea a pus mâna pe o sumă fabuloasă de bani + Ce loc va ocupa românca în clasamentul WTA

Sorana Cîrstea a avut cel mai bun parcurs din cariera sa la turneul de Grand Slam de la US Open. A ajuns în sferturile de finală, dar a fost învinsă, de Karolina Muchova (27 de ani, 10 WTA), scor 0-6, 3-6.

Românca a plecat însă acasă cu o sumă consistentă și va urca și în clasamentul WTA, începând de luni.

Sorana Cîrstea a pus mâna pe o sumă fabuloasă de bani după US Open

Sorana Cîrstea (30 WTA) va încasa un cec în valoare de 455.000 de dolari după parcursul bun de la US Open. Românca a adunat până acum din premii aproximativ 9 milioane de dolari. Până la turneul american, Sorana câștigase 8,48 milioane de dolari.

De asemenea, după ce a ajuns în sferturile de finală, va face și un salt în clasamentul WTA. Acum este pe locul 30, iar de luni va urca patru poziții până pe 26.

„Un meci dificil, cred că în seara asta Karolina a jucat foarte bine. Cred că scorul este destul de dur pentru ceea ce s-a jucat, am avut foarte multe mingi de break în primul set, foarte multe oportunități pe care nu le-am fructificat…

La 3-0 un game lung. Apoi la 4-0, 40-15 pe serviciul meu, cred eu că dacă acolo intram din nou în joc, să fac un 3-2, probabil că lucrurile ar fi stat altfel. Dar per total în seara asta cred că a jucat mai bine decât mine. Merită victoria și a reușit să vină cu soluții la toate planurile mel. Și, din nou, un meci nu atât de dur cum o spune scorul”, a declarat Sorana Cîrstea, pentru Eurosport.

Pentru jucătoarea de tenis din Târgoviște urmează turneele din Asia, dar va juca și la cel de la Cluj.